- Muzykoterapia
- Dogoterapia
- Teatroterpia
- Arteterapia
- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
- Stymulacja polisensoryczna
- Metoda M.Ch. Knill
- Metoda Dobrego Startu
- Metoda Ośrodków Pracy
- Terapia logopedyczna
- Alternatywne Metody Komunikacji
- Rehabilitacja ruchowa
- Relaksoterapia
- Wycieczki i spotkania integracyjne
- Terapia wspomagająca z wykorzystaniem komputera
- Integracja sensoryczna
- Sala Doświadczania Świata
- Metoda Warnkego
- Socjoterapia
- Gimnastyka korekcyjna
- Hortiterapia
- EEG Biofeedback
- Sensoplastyka
- Kids Skills
- Trening Umiejętności Społecznych
Metoda Ruchu Rozwijajacego Weroniki Sherborne
Ideą pracy naszej placówki jest tworzenie takich warunków, które rozwijałyby aktywność własną , pozwalały na ujawnienie tkwiących w każdym wychowanku potencjalnych zdolności. Warunki te powinny umożliwić dzieciom w jak najpełniejszy sposób realizację ich potrzeb. Służą temu m. in. stosowane w szkole nowatorskie metody terapii. Jedną z nich jest Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Celem Ruchu Rozwijającego jest wspomaganie rozwoju dziecka i korekcja jego zaburzeń. Dlatego też ważne miejsce według nas zajmuje wielozmysłowa stymulacja psychomotoryczna i społeczna, oparta o ruchu, jako czynnik wspomagania rozwoju naszych uczniów.Proponowany terapeutyczny system ćwiczeń wywodzi się z okresu wczesnego dzieciństwa, które zawiera w sobie element bliskości fizycznej i emocjonalnej. Jest to zdaniem W. Sherborne naturalna potrzeba dziecka do zaspakajania tych potrzeb. Powstałe podczas ćwiczeń doznania wypływające z własnego ciała i odczuwanie go w kontekście z elementami otoczenia, dają dziecku poczucie indywidualności.
Cechą charakterystyczną metody jest rozwijanie przez ruch: świadomości własnego ciała, świadomość przestrzeni oraz dzielenia się nią z innymi ludźmi poprzez nawiązywanie kontaktu. Prowadzone zajęcia trwają około 30 minut i mają formę indywidualną bądź grupową. Partnerami naszych uczniów podczas zajęć stajemy się my- ich nauczyciele i opiekunowie.
Stosowane przez nas rodzaje ćwiczeń można podzielić na kilka kategorii:
- grupa ćwiczeń pozwalających dzieciom poznać swoje ciało, które są szczególnie wskazane, gdyż nie wymagają od ucznia ukierunkowanej aktywności własnej, często przekraczającej ich możliwości rozwojowe. W tych ćwiczeniach dziecko może być bierne, stroną aktywną jest tu nauczyciel. Wykonuje się je na podłodze, a bliski kontakt ciała dziecka z podłogą daje mu poczucie bezpieczeństwa;
- grupa ćwiczeń kształtujących związek dziecka z otoczeniem fizycznym, które mają na celu rozwinięcie umiejętności poznawania najbliższego otoczenia na większym terenie, na którym dziecko może się zetknąć z różnymi przedmiotami, np. meblami czy dywanem lub z innymi ludźmi;
- grupa ćwiczeń prowadzących do wytworzenia związku z drugim człowiekiem. Ćwiczenia te umożliwiają spontaniczne nawiązanie kontaktu z drugim człowiekiem. Wśród nich możemy wyróżnić: ćwiczenia „z” w parach, jak także ćwiczenia „razem” oraz „przeciw".
Stosowane przez nas elementy zabaw W. Sherborne zapewniają optymalne warunki wspomagające rozwój naszych uczniów poprzez: zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa, przyjazną atmosferę i relaks oraz możliwość decydowania o swojej aktywności przez dziecko.
Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne jest bardzo przydatna w naszej pracy z dziećmi, gdyż przyczynia się do ich rozwoju w dwóch ważnych dziedzinach: wykształcenia obrazu samego siebie – wyodrębnienia własnej osoby z otoczenia i poczucia tożsamości oraz nawiązania kontaktów społecznych. Umożliwia ona również naszym uczniom zaspokojenie ich potrzeb takich jak: potrzeby bezpieczeństwa i rozwoju, potrzeby kontaktów społecznych i poznawczych oraz bardzo dla nich ważnej potrzeby ruchu. Opanowując różne elementy ruchu, uczą się one: kontrolować własne ciało, osiągać większą sprawność ruchową w zakresie motoryki dużej i koordynacji ruchów rąk. Stosowane przez nas ćwiczenia wdrażają dzieci do poczucia bezpieczeństwa w otaczającej przestrzeni dzięki temu, że mają one szansę poznawać ją wieloma zmysłami – nie tylko wzrokiem, słuchem ale też dotykiem i ruchem. Warto pamiętać, że jest to metoda uniwersalna o szerokim zakresie zastosowania. Zwraca się w niej szczególną uwagę na terapeutyczną wartość ruchu. Dzięki tej metodzie możliwe jest również zbudowanie świadomości własnego ciała oraz zaufania do innych. Podejmując pracę z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie musimy zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy sama znajomość ćwiczeń. Bardzo istotna jest umiejętność nawiązywania kontaktu, otwartość na potrzeby dziecka, a także elastyczność w prowadzeniu zajęć.