• BIBLIOTEKA SZKOLNA

ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W SIEMIATYCZACH

"Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt

zapału do książek nie ostudzi”
                                                                                         Jan Kasprowicz

Biblioteka  szkolna  jest pracownią szkolną służącą do realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno – wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli. Biblioteka szkolna stanowi dla uczniów centrum informacji i daje im możliwość rozwijanie zainteresowań a głównym jej celem jest przygotowanie ich do samokształcenia w dalszych etapach edukacji w szkole. W bibliotece można samodzielnie, lub przy pomocy nauczyciela bibliotekarza zdobywać wiedzę, korzystać z różnorodnych źródeł informacji oraz miło spędzić czas.

Biblioteka pracuje w oparciu o plan pracy Biblioteki. Zbiory biblioteczne są udostępniane uczniom, nauczycielom, rodzicom uczniów oraz pracownikom szkoły. W bibliotece prowadzone są z uczniami lekcje biblioteczne, organizujemy konkursy czytelnicze, wykonujemy gazetki okolicznościowe i tematyczne, współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Siemiatyczach, bierzemy cyklicznie udział w ogólnopolskiej kampanii czytelniczo-medialnej „Cała Polska Czyta Dzieciom”

ZADANIA BIBLIOTEKI:

• gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie materiałów bibliotecznych

• obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej

• zaspokajanie zgłaszanych przez użytkowników potrzeb czytelniczych i informacyjnych

• rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i informacyjnych uczniów, kształtowanie ich kultury czytelniczej

• wspomaganie doskonalenia zawodowego nauczycieli

• współpraca z nauczycielami w zakresie realizacji ścieżki edukacja czytelnicza i medialna

• pełnienie funkcji ośrodka informacji o materiałach dydaktycznych gromadzonych w szkole.

FUNKCJE BIBLIOTEKI:

• służy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych, profilaktycznych, opiekuńczych szkoły oraz wspiera doskonalenie zawodowe nauczycieli

• stanowi centrum informacji o wszystkich materiałach dydaktycznych znajdujących się w szkole

• jest pracownią dydaktyczną, w której zajęcia prowadzą nauczyciele, bibliotekarz, korzystając ze zgromadzonych zbiorów

• pełni funkcje ośrodka informacji w szkole dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

REGULAMIN  BIBLIOTEKI

• Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i wszyscy inni pracownicy oraz rodzice uczniów.

• Biblioteka otwarta jest według harmonogramu umieszczonego na drzwiach wejściowych.

• Każdy czytelnik powinien zapoznać się z regulaminem i godzinami otwarcia biblioteki.

• Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

• Czytelnik jest zobowiązany do szanowania wypożyczonych książek.

• Czytelnik może wypożyczyć książki tylko na swoje nazwisko.

• Nie można wypożyczonych książek przekazywać innym osobom.

• Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zgłosić bibliotekarzowi zauważone uszkodzenie.

• Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów zwrotów.

• Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczone książki i jest zobowiązany odkupić zniszczony lub zagubiony egzemplarz.

• Nie wolno samemu brać książek z księgozbioru podręcznego.

• Z księgozbioru podręcznego można korzystać wyłącznie w  bibliotece.

• W bibliotece obowiązuje cisza.

• Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.

• W przypadku odejścia ze szkoły każdy czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

ZBIORY BIBLIOTECZNE OBEJMUJĄ:

• książki dziecięce i młodzieżowe

• lektury szkolne

• podręczniki szkolne i materiały ćwiczeniowe

• literaturę popularno-naukową i naukową

• podstawowe pozycje z psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej

• literaturę edukacyjną

• pomoce metodyczne dla nauczycieli

• książki historyczne

• literaturę regionalną

• wydawnictwa albumowe

• wydawnictwa dotyczące profilaktyki uzależnień