- Muzykoterapia
- Dogoterapia
- Teatroterpia
- Arteterapia
- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
- Stymulacja polisensoryczna
- Metoda M.Ch. Knill
- Metoda Dobrego Startu
- Metoda Ośrodków Pracy
- Terapia logopedyczna
- Alternatywne Metody Komunikacji
- Rehabilitacja ruchowa
- Relaksoterapia
- Wycieczki i spotkania integracyjne
- Terapia wspomagająca z wykorzystaniem komputera
- Integracja sensoryczna
- Sala Doświadczania Świata
- Metoda Warnkego
- Socjoterapia
- Gimnastyka korekcyjna
- Hortiterapia
- EEG Biofeedback
- Sensoplastyka
- Kids Skills
- Trening Umiejętności Społecznych
Teatroterapia
Jest to metoda uzupełniająca inne formy interwencji pedagogicznej i psychologicznej, która posługuje się świadomie i celowo wiedzą o teatrze, narzędziami, technikami i środkami pracy teatralnej z ciałem młodego aktora. Dążymy wobec tego do stworzenia jedności ciała, psychiki i środowiska, w którym żyją dzieci i młodzież upośledzona umysłowo poprzez ich uczestnictwo w rozległym procesie teatralnym, którego celem jest stworzenie wspólnego dzieła teatralnego i wystawienie go dla publiczności szkolnej, jak również szerszej grupy widzów.
Teatroterapia jest jednym z uniwersalnych sposobów rehabilitacji osobistej i społecznej niepełnosprawnych uczniów naszej szkoły, którzy często posiadają specjalne uzdolnienia i predyspozycje aktorskie i są gotowi do podjęcia aktywności twórczej ze względu napotrzebę kontaktu i współdziałania w grupie.
Scenariusz zajęć teatralnych, na którym opiera się proces teatroterapii wprowadza zawsze treści zrozumiałe dla aktora,rozbudowujące rzeczywistość i zakres jego wiedzy o świecie oraz dające szansę jemu i widzowi na zrozumienie istoty człowieczeństwa osoby niepełnosprawnej.
Wśród stosowanych przez nas form teatroterapii wyróżniamy:
- teatr ruchu i tańca
- teatr żywego planu
- teatr pantomimy
- teatr słowa
Nadrzędnym celem teatroterapii w naszej szkole stała się realizacja akademii, przedstawień i teatrzyków szkolnych - wspólnych dziełteatralnych niepełnosprawnych uczniów i ich partnerów- nauczycili kierujących i projektujących przebieg procesu terapii i tworzenia. Główny nacisk kładziemy tym samym na rozwijanie i stymulowanie u dzieci i młodzieży dwóch podstawowych aspektów wymiaru społecznego: emocji i komunikacji.