- Muzykoterapia
- Dogoterapia
- Teatroterpia
- Arteterapia
- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
- Stymulacja polisensoryczna
- Metoda M.Ch. Knill
- Metoda Dobrego Startu
- Metoda Ośrodków Pracy
- Terapia logopedyczna
- Alternatywne Metody Komunikacji
- Rehabilitacja ruchowa
- Relaksoterapia
- Wycieczki i spotkania integracyjne
- Terapia wspomagająca z wykorzystaniem komputera
- Integracja sensoryczna
- Sala Doświadczania Świata
- Metoda Warnkego
- Socjoterapia
- Gimnastyka korekcyjna
- Hortiterapia
- EEG Biofeedback
- Sensoplastyka
- Kids Skills
- Trening Umiejętności Społecznych
Sala Doświadczania Świata
Sala Doświadczania Świata jest w naszej szkole pomieszczeniem, w którym świadomie proponowane są bodźce o pierwszorzędnym znaczeniu. Jest miejscem aktywizowania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i ruchowo w zakresie zdobywania doświadczeń zmysłowych za pomocą światła, odgłosów, zapachów, dotyku itp. Wywołane przyjemne odczucia poprzez zmysły i system nerwowy są przekazywane do mózgu. Sala Doświadczania Świata jest zatem miejscem, które stwarza naszym uczniom możliwości prawdziwego poznania świata. Motywacją dla nich są nie tylko działania naszych nauczycieli i opiekunów, lecz przede wszystkim elementy wchodzące w skład tej metody takie jak: specyficzna, przyjemna atmosfera, własna decyzja dziecka o wyborze oraz czasie trwania aktywności, ich powtarzalność, jak też właściwa oferta bodźców - zachęcająca i aktywizująca dzieci na poddanie się ich działaniu. Innymi słowy to nauka życia przez życie, to celowe kształtowanie bodźców w celu wywołania zaplanowanych wrażeń i uczuć. Umożliwia poznawanie poprzez, patrzenie, słuchanie, dotykanie, wąchanie i smakowanie – czyli tworzenie globalnego, wielozmysłowego obrazu danego pojęcia.
Zatem pracując z dzieckiem niepełnosprawnym w Sali Doświadczania Świata staramy się wpływać na jego wszechstronny rozwój przede wszystkim poprzez: stymulację percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej, węchowej i smakowej oraz stymulację zmysłu równowagi.
Wśród sprzętów, którymi my dysponujemy w Sali Doświadczania Świata w naszej szkole znajdują się m.in :
1. Suchy basen – przeznaczony do rehabilitacji i relaksacji. Dostarcza dużą ilość bodźców dotykowych – rozluźnia mięśnie, stymuluje czucie całego ciała, usprawnia motorykę małą oraz dużą, kształtuje koordynację wzrokowo – ruchową. Daje poczucie sprawstwa gdyż najmniejszy ruch powoduje przesuwanie się piłeczek oraz ich szelest a to z kolei zachęca do zabawy.
2. Projektor kolorów i obrazów – jego podstawowym celem jest uwrażliwianie zmysłu wzroku na bodźce wizualne, koncentrowanie uwagi dziecka na zmieniających się na ścianie barwach i obrazach, rozwijanie kontroli nad pracą oczu. Pozwala także na wyszukiwanie powtarzających się sekwencji – rozwija spostrzegawczość i pamięć wzrokową.
3. Lampa UV z elementami świetlnymi – urządzenie uspokajające, skupiające uwagę na przedmiotach, materiałach reagujących na promienie UV. Elementy podświetlone lampą zapewniają duży kontrast widzianych bodźców. Poprzez ćwiczenia z tą lampą można realizować wszystkie etapy rozwoju wzroku (doskonalić fiksację, skokowość, rotację) oraz rozwijać orientację w schemacie ciała poprzez wyróżnianie jego części np. ubraniami świecącymi pod wpływem promieni UV.
4. Światłowody – dostarczają silnych wrażeń wzrokowych poprzez zmieniające się kolory. Zwiększają koncentrację uwagi, wzbudzają zainteresowanie oraz chęć do działania (dotykania, chwytania ). Sprzyjają także gromadzeniu nowych doświadczeń w zakresie percepcji dotykowej, wpływają na poprawę celowości, precyzji ruchów .
5. Kolumny wodne - stanowią obiekt zainteresowania dla wszystkich dzieci. Dostarczają silnych wrażeń wzrokowych (poruszające się w kolumnie, zmieniające kolor bąbelki), dotykowych (wibracje towarzyszące wydzielaniu się bąbelków oraz temperatura), słuchowych (specyficzny dźwięk włączonej kolumny i bulgoczącej wody – szmery, bulgotanie).
6. Urządzenie do robienia baniek mydlanych – unoszące się kolorowe bańki stanowią atrakcyjne optycznie widowisko, pobudzając dziecko do obserwacji i działania (dotykania spadających baniek), przez co wpływają na poprawę sprawności ruchowej zarówno w obrębie motoryki dużej jak i małej (doskonalą koordynację wzrokowo – ruchową). Z ich pomocą można stymulować funkcje oddechowe.
7. Platforma świetlno – dźwiękowa – służy wzbudzaniu ciekawości, aktywizowaniu zmysłu wzroku (różne kolory), słuchu (różne tony, dźwięki).
8. Łóżko wodne - pozwala na wykonywanie ruchów oraz odczuwanie własnego ciała nawet przez osoby głęboko i wielorako niepełnosprawne, co daje im poczucie sprawstwa i własnej aktywności. Lekkie kołysanie wpływa na odprężenie, rozluźnia stawy i mięśnie, stymuluje też równowagę.
9. Tor świetlno – dźwiękowy z tablicą kurantów – ma wpływ na zmysły wzroku (różne kolory), słuchu (różne dźwięki, tony), dotyku. Doskonali koncentrację uwagi (skupianie wzroku na kolorach), sprawność manualną (przyciskanie przycisków), koordynację wzrokowo – ruchową, rozwija równowagę (podczas chodzenia po kolorowych polach). Zachęca, aktywizuje do działania dając poczucie sprawstwa. Określone dźwięki mogą wpływać także na nastrój dzieci.
10. Emiter zapachów – pulsujące światło pozwala na wstępną koncentrację uwagi dziecka na urządzeniu i zachęca do jego poznania poprzez dotyk. Do głównych jego zadań należy jednak: relaksacja, wyciszenie, dostarczanie nowych bodźców zapachowych.
11. Ścieżka fakturowa – umożliwia odbiór wrażeń dotykowych poprzez dłonie i stopy, skupia uwagę, usprawnia motorykę dużą, rozwija równowagę (podczas przechodzenia po kolejnych polach), kształtuje sprawność manualna i koordynację wzrokowo – ruchową
12. Lampa lustrzana – stymuluje rozwój wzroku (doskonali fiksację – skupianie wzroku, skokowość – zdolność wodzenia wzrokiem za poruszającymi się światełkami, rotację – zdolność poruszania oczami we wszystkich kierunkach).
13. Poduszki dotykowe – dostarczają wrażeń dotykowych, usprawniają ruchy rąk, kształtują koordynację wzrokowo – ruchową.
Podsumowując należy podkreślić, iż nasi niepełnosprawni uczniowie dzięki przebywaniu w Sali Doświadczania Świata mają możliwość budowania poczucia radości, bezpieczeństwa, a co za tym idzie wzajemnego zaufania i komunikacji poprzez dostarczanie im określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych pobudzających ich zmysły do działania.