- Muzykoterapia
- Dogoterapia
- Teatroterpia
- Arteterapia
- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
- Stymulacja polisensoryczna
- Metoda M.Ch. Knill
- Metoda Dobrego Startu
- Metoda Ośrodków Pracy
- Terapia logopedyczna
- Alternatywne Metody Komunikacji
- Rehabilitacja ruchowa
- Relaksoterapia
- Wycieczki i spotkania integracyjne
- Terapia wspomagająca z wykorzystaniem komputera
- Integracja sensoryczna
- Sala Doświadczania Świata
- Metoda Warnkego
- Socjoterapia
- Gimnastyka korekcyjna
- Hortiterapia
- EEG Biofeedback
- Sensoplastyka
- Kids Skills
- Trening Umiejętności Społecznych
Integracja Sensoryczna
W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole udało się wyposażyć salę Integracji Sensorycznej, której funkcjonowanie ściśle powiązane jest z Salą Doświadczania Świata. Terapia integracji sensorycznej ma postać "naukowej zabawy", w której nasi podopieczni chętnie uczestniczą. Podczas terapii nie uczymy dzieci konkretnych umiejętności, lecz oddziaływując na ich zmysły wpływamy na procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności. Terapeuta nie tylko kieruje zachowaniem dziecka, ale też stwarza takie wymagania, by dziecko było w stanie odpowiadać na nie coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi.
Sala SI w naszej szkole jest miejscem specjalnie do tego przystosowanym i wyposażonym w odpowiednie przyrządy. Specjalne olinowanie sali i podwieszany sprzęt terapeutyczny dają możliwość urozmaiconego stymulowania systemu nerwowego dziecka poprzez dostarczenie różnorodnych wrażeń proprioceptywnych, przedsionkowych, dotykowych i wzrokowych. Wiele ćwiczeń odbywa się na huśtawkach terapeutycznych, które dostarczają stymulacji w ruchu liniowym lub rotacyjnym oraz wymagają odpowiednich reakcji adaptacyjnych organizmu. Dodatkowo, dziecko wykonuje różne ćwiczenia ruchowe, doświadcza zadań wszystkimi zmysłami i uczy się prawidłowo organizować te informacje.
Atmosfera podczas terapii sprzyja rozwojowi wewnętrznej potrzeby poznawania i doświadczania środowiska. Dziecko czując, że odnosi sukcesy, radzi sobie w coraz większej ilości coraz bardziej skomplikowanych zadań, podnosi swoją samoocenę i tym samym coraz chętniej uczestniczy w zajęciach. Takie doświadczenia w kierowaniu swoim zachowaniem zaczyna przenosić również na inne sytuacje poza salą terapeutyczną . Zmienia się obraz dziecka i jego funkcjonowanie w środowisku.
Terapia Integracji Sensorycznej przez dzieci odbierana jest jako zabawa. Terapeuta prowadzący zajęcia „bawi się” z dzieckiem w określony sposób, dostarczając odpowiednich bodźców do ośrodkowego układu nerwowego. Poprzez odpowiednie, celowe pobudzanie i wyciszanie układu nerwowego oraz podawanie stymulacji na określone zmysły, terapeuta poprawia funkcjonowanie układu sensorycznego dziecka.
Wyposażenie sal SI oraz Doświadczania Świata było jednym z najważniejszych działań umożliwiających wprowadzenie do naszej codziennej pracy nowoczesnych form terapii. Dzięki temu nasi uczniowie mogą w pełni korzystać z proponowanych im metod pracy. Mamy tym samym nadzieję, że będą oni mieli możliwość odbierania nowych bodźców zmysłowych, wzbogacać doświadczenia osobiste oraz miło spędzać czas w atmosferze relaksu i akceptacji.