• Projekt Ekologiczny - Przyroda w naszych rękach

W maju w roku szkolnym 2021-2022  z radością dołączyliśmy do udziału w ekologicznej akcji zbierania zużytych baterii pod hasłem "Siemiatycze mają moc". W naszej szkole stanął pojemnik na zużyte baterie. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się nazbierać 480 kg tego typu odpadów jako ekologicznego sposobu uczczenia 480. rocznicy nadania praw miejskich Siemiatyczom. Zebrane baterie zostaną zważone, a następnie poddane bezpiecznemu recyklingowi!

W czerwcu zorganizowany był Szkolny Dzień  Ekologii podczas którego zaproszeni goście z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach przypomnieli zasady segregacji śmieci oraz zwrócili szczególną uwagę na potrzebę oszczędzania wody i ochrony powietrza. Spotkanie  miało na celu przekazanie uczniom, a za ich pośrednictwem także rodzicom, podstawowej wiedzy na temat: potrzeby i zasad segregacji śmieci, skutków środowi­skowych zanieczyszczenia powietrza i wody oraz dobrych codziennych praktyk chroniących zarówno środowisko, jak i własne zdro­wie przed zanieczyszczeniami.

Przy Zespole Szkół Specjalnych w Siemiatyczach utworzona została dwuelementowa ścieżka edukacyjno – przyrodnicza: gra  Koło wiedzy oraz Labirynt natury   "Posegreguj odpady chroń środowisko". Zakupione wyżej wymienione gry terenowe pozwolą w sposób ciekawy i atrakcyjny przedstawić oraz utrwalać wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska naszym uczniom.

W ramach realizacji projektu ekologicznego współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku 16 września 2022 r. zaopatrzeni w worki i rękawiczki wyruszyliśmy by wziąć udział w akcji Sprzątania Świata. Była to ciekawa lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

11 października 2022r. uczestniczyliśmy w wycieczce szkolnej do Drohiczyna, gdzie zwiedziliśmy kilka bardzo ciekawych miejsc. Dużym zainteresowaniem cieszył się Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Puszczyk". Mieliśmy tam możliwość wirtualnie łowić ryby i jeździć rowerem podziwiając okolicę Drohiczyna, poznaliśmy ptaki i ich odgłosy oraz podziwialiśmy pióra tych skrzydlatych stworzeń. W "Puszczyku" poznaliśmy faunę i florę nadbużańską.

26 października 2022 roku w naszej szkole przeprowadzony został Wojewódzki Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla placówek kształcenia specjalnego z województwa podlaskiego, w którym wzięli udział: Szkoła Podstawowa Nr46 Specjalna w Białymstoku, Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych w Białymstoku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Długoborzu, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim.   W czasie spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą ochrony środowiska, przygotowaną przez zaproszonych gości z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach, następnie wykazali się wiedzą rozwiązując quiz ekologiczny dotyczący ochrony środowiska. Do przeprowadzenia quizu wykorzystane zostały zakupione terenowe pomoce edukacyjne – ścieżka edukacyjna. Uczestnicy zaprezentowali przywiezione ze sobą  prace – „(Nie)potrzebne, (nie)piękne, (nie)cenne. Reaktywacja rzeczy.”

Szkolna  zbiórka makulatury i nakrętek. Celem zbiórki jest wdrażanie uczniów do dbałości o środowisko naturalne poprzez wyrabianie nawyków właściwego segregowania surowców wtórnych. Zbieranie nakrętek to wciąż jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym.