• Klub Małego Czytelnika

smiley  Obcowanie  z ulubioną książką jest bardzo ważną i pożądaną formą spędzania czasu wolnego  zwłaszcza w obecnej rzeczywistości wśród tak wielu  zagrożeń ze strony telewizji, czy komputerów.Celem zajęć Klubu Małego Czytelnika w naszej szkole jest: upowszechnienie głośnego czytania dzieciom, skojarzenie czytania z przyjemnością, wyrobienie nawyku samodzielnego sięgania po książeczki ,  zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą oraz zachęcanie rodziców do codziennego czytania własnym dzieciom i sugerowanie  ograniczenia korzystania z telewizji i komputera.

smiley  Zainteresowania czytelnicze dzieci niepełnosprawnych  są dość otwarte i podatne na inspiracje otoczenia. Dlatego też proponujemy dzieciom takie książki, które są dostosowane  do ich możliwości odbiorczych,  rozbudzają ich zainteresowania, uczą oraz pełnią funkcję wychowawczą, a często terapeutyczną. W założeniu   jest  tworzenie wokół dzieci,  ale i z ich udziałem sympatycznej atmosfery kontaktu z książką.

smiley  Aby ukształtować u naszych wychowanków właściwą postawę czytelniczą tworzy się w  salach klasowych Kąciki  Książki.  Kącik zawiera interesujące, barwne książeczki, do których dzieci mają łatwy dostęp.  W kąciku organizowane są też ciekawe wystawki tematyczne, np. na temat książek o zwierzętach.

smiley  W   zajęciach klubu biorą udział  uczniowie ze szkoły podstawowej.  Proponowane  są formy i metody wyz - walające ciekawość i aktywność, spontaniczne i inspirujące do aktywności twórczej,  dające pozytywne doś- wiadczenia oraz wyzwalające własną inicjatywę dzieci . Literatura dla dzieci  poznawana na zajęciach klubu jest  źródłem pomysłów różnych form zabaw i zajęć :

- Jaka to bajka? /zagadki słowne, obrazkowe, ilustracje, rekwizyty z bajek/

- A teraz ty opowiedz bajkę! /swobodna twórczość dzieci, nagrywanie na magnetofon/

- Robimy lalki. /piłeczka pingpongowa, patyczek, włóczka, szmatki/

- Wspólne wykonanie Księgi Bajek /rysunki poznanych postaci i zdarzeń/

- Układanie książeczek z puzzlami lub puzzli związanych z poznanymi utworami dziecięcymi .

- Udział w Konkursach  plastycznych szkolnych i pozaszkolnych , np. „Moja ulubiona postać z książki ”.

- Inscenizowanie  utworów ( udział dzieci w  przedstawieniach, np. „Dziewczynka z zapałkami”).

smiley  Uczestnictwo w zajęciach klubu  pozwala dzieciom pożytecznie i aktywnie spędzić czas, dostarcza  wiele radości i satysfakcji z własnych osiągnięć,  wspomaga ich  rozwój  i  jest skuteczną metodą wychowania.