• Metoda  stymulacji polisensorycznej - "Poranny krąg"

          smiley   „Poranny krąg” jest metodą opartą o stymulację polisensoryczną według czterech pór roku.  Podstawą tworzenia zajęć „Porannego kręgu” jest świat przyrody, będący źródłem podstawowych symboli takich jak: żywioły, smaki, zapachy, barwy, wrażenia dotykowe oraz  termiczne.  Głównym celem zajęć jest spotkanie terapeuty i dziecka oraz dzieci ze sobą nawzajem. Bardzo ważną sprawą jest stworzenie odpowiedniej oprawy tego spotkania. W przypadku dzieci głębiej upośledzonych intelektualnie konieczna jest rytualizacja wykonywanych czynności. Musimy zapewnić dziecku przewidywalność zdarzeń, która daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwia nawiązanie z nim kontaktu.

          smiley     Celem zajęć jest dostarczanie dzieciom określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych pobudzających zmysły do działania. Spotkanie w kręgu przynosi dziecku poczucie bezpieczeństwa, przyjemność i zadowolenie, stanowi okazję do spotkania terapeuty i  dzieci  jako równych sobie partnerów, sprzyja rozwojowi  komunikacji oraz budowaniu relacji między osobami.  

          smiley     Wszystkie etapy zajęć wykonywane są w stałej, zawsze takiej samej kolejności, dzięki czemu dzieci uczą się identyfikować działania i przewidywać zdarzenia.  Komunikowanie się z dzieckiem wykracza poza sferę tylko werbalną, obejmuje całą osobę ze wszystkimi jej możliwościami percepcyjnymi - pobudza do działania umysł oraz emocje i uczucia.   Bodźcem, który w największym stopniu oddziałuje na dziecko podczas zajęć „Porannego kręgu” jest nauczyciel. To od jego nastawienia, motywacji i nastroju zależy, czy spotkanie z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Szczególne znaczenie mają te momenty zajęć, w których wchodzimy z dzieckiem w bardzo bliski kontakt wzrokowy i dotykowy. Może ono wtedy odebrać sygnały płynące z naszego ciała.

          smiley     Każdej porze roku przyporządkowane są właściwe jej atrybuty:

          • kolor (żółty, biały, niebieski,  zielony, czerwony)
          • zapach (lawendowy, miętowy, cytrynowy, różany)
          • smak (krem orzechowy, miętowe talarki lub herbata, cytryna, wiśniowa konfitura
          • instrument (dzwony rurowe, dzwonki, trójkąt, bębenek, grzechotka z piaskiem)
          • głoska („e”, „a”, „o”, „i”)
          • żywioł (powietrze, lód, ziemia, ogień).

          smiley  Stosując metodę „Porannego kręgu” musimy pamiętać, że chodzi w niej nie tylko o dostarczanie dziecku dużej liczby różnego rodzaju bodźców, lecz głównie o nawiązanie z nim form komunikacji.