• Gimnastyka korekcyjna

Żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu, ruch zastąpi każde lekarstwo”

prof. Wiktor Dega

Prawidłowa postawa ciała każdego człowieka jest gwarantem jego zdrowia.

Ruch jest elementem życia, a jego przejawy są obecne w codziennym funkcjonowaniu człowieka.

Aktywność ruchowa jest bezwzględnie konieczna dla każdego człowieka, w każdym okresie życia.

Dla wszystkich dzieci, niezależnie od współistniejących dysfunkcji ruchowych,wydolności fizycznej i dojrzałości społecznej, ważne jest systematyczne uczestniczenie w zorganizowanych zajęciach ruchowych. Służą one  realizacji wielu celów i wspomagają rozwój w sferze ruchowej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej.

Główne cele gimnastyki korekcyjnej to:

• korygowanieistniejących wad postawy oraz zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jej, o ile jest to możliwe, do stanu prawidłowego
          • niedopuszczenie do powstawania wad postawy ciała, gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstawaniu
          • utrwaleniu nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała,
          • Uświadomienie dziecku i rodzicom istnienia wady i wynikających stąd zagrożeń.
          • Poprawienie zaburzeń w rozwoju motoryczności, podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu dziecka – poprzez ćwiczenia kształtujące, oddechowe i wytrzymałościowe, zabawy i gry ruchowe  z elementami ćwiczeń korekcyjnych dla danej wady.

Cele te realizowane są poprzez następujące zadania:

• Wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy: w trakcie zabaw ruchowych oraz ćwiczeń korekcyjnych dzieci poznają własne ciało, odkrywają różnice pomiędzy postawą prawidłową a nieprawidłową, mogą wykorzystywać tę zdolność we wszystkich czynnościach codziennych. Poznają pozycje, w których można wypoczywać z korzyścią dla efektów korekcyjnych.
          • Wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za prawidłową postawę – głównie mięśnie grzbietu i brzucha, stabilizujące kręgosłup. Dzieci wzmacniają gorset mięśniowy poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia korekcyjne prowadzone metodą ścisłą i zadaniową.
          • Profilaktyka występowania wad kończyn dolnych, głównie płaskostopia poprzez wzmacnianie mięśni podeszwowych stopy. oraz koślawości i szpotawości kolan poprzez naukę przyjmowania najbardziej korzystnych pozycji w codziennym życiu.

W trakcie zajęć korygowane są następujące wady:

• skolioza,
          • plecy okrągłe,
          • plecy wklęsłe,
          • plecy wklęsło-okrągłe,
          • plecy płaskie,
          • klatka piersiowa kurza,
          • klatka piersiowa lejkowata,
          • koślawość kolan i stóp,
          • płaskostopie.

Do osiągnięcia wyznaczonych celów dążymy przez:

• dobór ćwiczeń korekcyjnych, ściśle dostosowanych do indywidualnych potrzeb dziecka i określonej wady postawy,
          • zastosowanie urozmaiconych i oryginalnych form ćwiczeń środków dydaktycznych, przyrządów i przyborów,
          • ścisła współpraca nauczyciela z rodzicami, pielęgniarką szkolną oraz wychowawcami,
          • wyzwalanie radości u dzieci w czasie zajęć, eksponowanie ich osiągnięć i postępów,
          • miła i przyjazna atmosfera podczas ćwiczeń.