• Integracja Sensoryczna

smiley   W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole udało się wyposażyć salę Integracji Sensorycznej, której funkcjonowanie ściśle powiązane jest z Salą Doświadczania Świata. Terapia integracji sensorycznej ma postać "naukowej zabawy", w której nasi podopieczni chętnie uczestniczą. Podczas terapii nie uczymy dzieci konkretnych umiejętności, lecz oddziaływując  na ich zmysły wpływamy na procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności. Terapeuta nie tylko kieruje zachowaniem dziecka, ale też stwarza takie wymagania, by dziecko było w stanie odpowiadać na nie coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi.

smiley   Sala SI w naszej szkole jest miejscem specjalnie do tego przystosowanym i wyposażonym w odpowiednie przyrządy. Specjalne olinowanie sali i podwieszany sprzęt terapeutyczny dają możliwość urozmaiconego stymulowania systemu nerwowego dziecka poprzez dostarczenie różnorodnych wrażeń proprioceptywnych, przedsionkowych, dotykowych i wzrokowych. Wiele ćwiczeń odbywa się na huśtawkach terapeutycznych, które dostarczają stymulacji w ruchu liniowym lub rotacyjnym oraz wymagają odpowiednich reakcji adaptacyjnych organizmu. Dodatkowo, dziecko wykonuje różne ćwiczenia ruchowe, doświadcza zadań wszystkimi zmysłami  i uczy się prawidłowo organizować te informacje.

smiley   Atmosfera podczas terapii sprzyja rozwojowi wewnętrznej potrzeby poznawania i doświadczania środowiska. Dziecko czując, że odnosi sukcesy, radzi sobie w coraz większej ilości coraz bardziej skomplikowanych zadań,  podnosi swoją samoocenę i tym samym coraz chętniej uczestniczy w zajęciach. Takie doświadczenia w kierowaniu swoim zachowaniem zaczyna przenosić również na inne sytuacje poza salą terapeutyczną . Zmienia się obraz dziecka i jego funkcjonowanie w środowisku.

smiley   Terapia Integracji Sensorycznej przez dzieci odbierana jest jako zabawa. Terapeuta prowadzący zajęcia „bawi się” z dzieckiem w określony sposób, dostarczając odpowiednich bodźców do ośrodkowego układu nerwowego. Poprzez odpowiednie, celowe pobudzanie i wyciszanie układu nerwowego oraz podawanie stymulacji na określone zmysły, terapeuta poprawia funkcjonowanie układu sensorycznego dziecka.

smiley   Wyposażenie sal SI oraz Doświadczania Świata było jednym z najważniejszych działań umożliwiających wprowadzenie do naszej codziennej pracy nowoczesnych form terapii. Dzięki temu nasi uczniowie mogą w pełni korzystać z proponowanych  im  metod  pracy. Mamy tym samym nadzieję, że będą  oni  mieli możliwość odbierania nowych bodźców zmysłowych, wzbogacać doświadczenia osobiste  oraz miło spędzać czas  w atmosferze relaksu i akceptacji.