• Projekt ekologiczny - Przygoda z przyrodą

VIII. 14.06.2021

14.06.2021 nauczyciele naszej szkoły przeprowadzili prelekcje pt. „Przygoda z przyrodą” w dwóch grupach sześciolatków Przedszkola Nr 5 „W zaczarowanym lesie". Celem prelekcji było zapoznanie dzieci z dziką przyrodą na przykładzie Puszczy Białowieskiej oraz przypomnienie najważniejszych informacji z zakresu ekologii. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną oraz wzięli udział w zabawach ekologicznych. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego "Przygoda z przyrodą" , współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. W przygotowaniach do prelekcji nauczycielom pomagali uczniowie ze szkolnego koła ekologów, którzy przygotowali prezentację multimedialną oraz materiały do zabaw.

VII. 10.06.2021

W czwartek 10 czerwca 2021 r. przeprowadzony został Międzyszkolny Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla placówek kształcenia specjalnego z województwa podlaskiego. Do konkursu przystąpili uczniowie:  Szkoły Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu oraz Zespoły Szkół Specjalnych w Siemiatyczach. Tym razem rywalizacja przebiegła w nowej formule z powodu pandemii. Konkurs został przeprowadzony online. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą rozwiązując quiz ekologiczny dotyczący ochrony środowiska oraz znajomości fauny i flory Białowieskiego Parku Narodowego.

VI. Maj 2021
          W maju ogłoszony został  Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej.

V.  19.04.2021
          Tego dnia odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej i Przyrodniczej, w którym wzięli udział  uczniowie ZSS. Podczas konkursu uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat  ochrony środowiska (woda, powietrze) oraz znajomości fauny i flory Puszczy Białowieskiej. Laureaci konkursu wezmą udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej.

IV. 11.02.2021
          Uczniów ZSS w Siemiatyczach wzięli udział w warsztatach plastycznych  „Co w Puszczy piszczy?” podczas których?”, podczas, których uczniowie przypomnieli i utrwalili wiedze zdobytą podczas wycieczki do Białowieskiego Parku Narodowego. Najlepszych 10 prac,  które powstały w trakcie warsztatów zostały nagrodzone oraz wzięły udział w wystawie w Bibliotece Miejskiej w Siemiatyczach.

III. 22.10.2020
          Spotkanie z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach. Spotkanie miało na celu przekazanie uczniom, a za ich pośrednictwem także rodzicom, podstawowej wiedzy na temat: potrzeby i zasad segregacji śmieci, skutków środowiskowych zanieczyszczenia powietrza i wody oraz dobrych codziennych praktyk chroniących zarówno środowisko, jak i własne zdrowie przed zanieczyszczeniami.

II.  07.10.2020

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego "Przygoda z przyrodą" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, odbyła się wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego w trakcie której uczestnicy poznali formy ochrony przyrody w Polsce oraz w Puszczy Białowieskiej. W trakcie zajęć dowiedzieli się, czym jest las, poznali jego rodzaje, funkcje, znaczenie oraz wybrane organizmy ze świata roślin, zwierząt i grzybów. Poznali znaczenie drzew i lasów dla życia na Ziemi, wybrane gatunki drzew, ich charakterystyczne cechy i zastosowanie dawniej i dziś oraz, dlaczego martwe drewno jest tak istotne dla lasu i jak wiele organizmów wykorzystuje je do życia.

I.  02.10.2020
          We wrześniu uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz Filii Szkoły Podstawowej Specjalnej w Bacikach Średnich uczestniczyli w spotkaniach na temat„ Czym się różni przyroda zorganizowana od dzikiej?” na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną oraz wzięli udział w zabawach ekologicznych. Uczniowie podczas spotkania zdobyli wiedzę na temat flory i fauny Puszczy Białowieskiej, funkcji i roli lasu w zmniejszaniu zmian klimatycznych, zagrożeń dla terenów przyrodniczych, oddziaływania człowieka na przyrodę oraz przyrody na człowieka.