6 marca w wielu krajach obchodzony jest Europejski Dzień logopedy. Dzień ten stał się w naszej szkole doskonałą okazją do podkreślenia ważnej roli logopedy na każdym etapie edukacyjnym naszych uczniów. Logopeda w szkole specjalnej każdego dnia boryka się z wieloma wyzwaniami terapeutycznymi m.in.: prowadzi zajęcia z dziećmi posiadającymi poważne trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej lub posiadającymi pewne ograniczenia w tym zakresie. U dużej grupy naszych podopiecznych mowa werbalna jest na tyle zaburzona, że bywa trudna do zrozumienia nawet dla najbliższego otoczenia. Wśród naszych uczniów są m.in. dzieci z autyzmem, Zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, jak też z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu i sprzężeniu. Priorytetem w naszej w pracy stało się odnalezienie wspólnego kanału komunikacyjnego, aby proces edukacji dawał satysfakcję naszym wychowankom i ich rodzinom. Dlatego też w swojej codziennej pracy wykorzystujemy komunikację wspomagającą i alternatywną AAC, która obejmuje szeroki wachlarz metod stosowanych do wspomagania przekazu informacji, jak też zastępowania go, w przypadku jego braku.
W związku z obchodami Europejskiego Dnia Logopedy tradycją stało się już dla nas organizowanie cyklicznych, grupowych zabaw logopedycznych przygotowanych i prowadzonych przez specjalistów od terapii mowy z naszej szkoły. Wszyscy nasi uczniowie dziś z zaangażowaniem uczestniczyli we wspólnych, wesołych zabawach o charakterze ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych czy logorytmicznych oraz rozwijających kompetencję komunikacyjne i umiejętności z zakresu czytania. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy nowoczesny sprzęt do terapii dostępny w szkole m.in.: „Magiczny dywan” czyli interaktywną pomoc dydaktyczną wykorzystywaną do różnego rodzaju ćwiczeń muzycznych, fonacyjnych oraz gier edukacyjnych oraz podświetlaną tablicę sensoryczną wykorzystywaną np. do nauki alfabetu oraz utrwalania umiejętności czytania.
Z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że praca logopedy daje nam wiele satysfakcji i radości, szczególnie gdy nasi uczniowie zaczynają porozumiewać się w każdy możliwy dla nich sposób, mówią wyraźniej, czują się bardziej zrozumiali przez otoczenie lub po prostu uśmiechają się do nas, nawiązując kontakt wzrokowy.