• 15.05.2024 - Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach

• Nowa galeria 15.05.2024 - Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach została dodana do albumu fotograficznego

Dzisiaj uczniowie kl. I-III G, F byli na zajęciach w Miejska Biblioteka Publiczna im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach. Mogli zapoznać się z pracą bibliotekarza oraz działalnością książnicy. Podczas spotkania dowiedzieli się, jakie zadania wykonuje bibliotekarz i poznali zasady korzystania z biblioteki. Bibliotekarka opowiadała o procesie selekcji i zamawiania książek, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz innych aktywności, które odbywają się w bibliotece. Uczniowie wzięli udział w grach i zabawach muzycznych, które pomogły im lepiej poznać tę placówkę oraz zachęcić do korzystania z jej zasobów. Spotkanie było świetną okazją do integracji, promowania czytelnictwa, korzystania z zasobów książnicy oraz nabycia nowych umiejętności i doświadczeń związanych z korzystaniem z książek i innych materiałów dostępnych w bibliotece.

• Podsumowanie realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Emp@tyczna Klasa”

• Podsumowanie działań w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Emp@tyczna Klasa”

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach: Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w Ogólnopolskim Projekcie „Emp@tyczna Klasa”. Organizatorem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu, autorami są Agnieszka Krzemieniewska oraz Marek Grzywna. Głównym celem Projektu „Emp@tyczna Klasa” jest kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania.

Poprzez nasze działania osiągnęliśmy też cele szczegółowe:

- rozbudzanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi

- budowanie u uczniów świadomości własnych uczuć

- nabywanie umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi

- uczenie dostrzegania pozytywnych cech w innych

- integracja zespołów klasowych

- kształtowanie pozytywnych postaw społecznych oraz włączenie uczniów w działalność wolontariatu

- kształtowanie motywacji wewnętrznej uczniów

- wyrabianie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

W ramach działań projektowych uczniowie brali udział w następujących wydarzeniach:

• Październik: Tydzień Empatii – zajęcia warsztatowe poszerzające świadomość emocjonalną uczniów oraz ich kompetencje społeczne.

• Listopad: Dzień Życzliwości – pogadanka oraz przygotowanie wraz z uczniami „Tablicy Życzliwości”, z której mogli skorzystać wszyscy uczniowie i pracownicy.

• Grudzień: Dzień Wolontariusza – zajęcia w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu edukujące uczniów na temat możliwości i form pomocy lokalnemu środowisku społecznemu. Realizacja działań wolontariackich – zbiórka słodkich upominków dla mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej, pakowanie prezentów i organizacja spotkania.

• Styczeń/Luty: Misja „Dobry Uczynek” – Wizyta w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach, spotkanie z mieszkańcami, rozmowy, wspólne kolędowanie, przekazanie darów ze szkolnej zbiórki.

• Marzec: udział w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Emp@tyczna Klasa” – nagranie filmu dotyczącego empatycznych zachowań.

• Kwiecień: Dzień Świadomości Autyzmu – „Niebieskie Igrzyska” – zajęcia warsztatowo-sportowe związane z poszerzaniem wiedzy i świadomości na temat autyzmu

• Maj: Podsumowanie działań projektowych

Relacje z poszczególnych działań znajdują się na profilu fb naszej szkoły.

#empatycznaklasa

• 14.05.2024 - Zajęcia z ogrodnictwa

• Nowa galeria 14.05.2024 - Zajęcia z ogrodnictwa została dodana do albumu fotograficznego

Na dzisiejszych zajęciach z ogrodnictwa, uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy sadzili pomidory.  Rozsadę, którą wcześniej przygotowali wyjmowali z pojemnika i umieszczali w ziemi. Następnie podlali rośliny i posprzątali narzędzia. Takie zajęcia przygotowują do prowadzenia gospodarstwa domowego w dorosłym życiu.

• 08.05.2024 - Święta Majowe

• Nowa galeria 08.05.2024 - Święta Majowe została dodana do albumu fotograficznego

We wszystkich szkołach i instytucjach obchodzimy uroczyście Święta Majowe. Pamiętamy o tych, którzy przyczynili się do tego, że możemy co roku świętować. Nasi uczniowie pięknie ubrani wzięli udział w akademii, podczas której wybrzmiały wiersze i pieśni patriotyczne. Wszyscy razem odśpiewaliśmy hymn narodowy i oddaliśmy cześć symbolom narodowym.