Wychowankowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim
Dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu głębokim, w wieku od 3 do 25 lat szkoła organizuje zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 1997 roku w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno - wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim.
Udział dzieci w zajęciach uznaje się za spełnienie obowiązku szkolnego określonego w odrębnych przepisach. Wymiar zajęć wynosi 4 godziny dziennie . Na zajęcia w zespole uczęszcza od 2 do 4 wychowanków.
Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowania otoczeniem , uzyskiwanie niezależności od innych osób w funkcjonowaniu w codziennym życiu .
Zajęcia obejmują przede wszystkim:
- Naukę nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do potrzeb i możliwości uczestników
- Kształtowanie sposobu komunikowania się z otoczeniem na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom wychowanka
- Usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie dużej i małej motoryki, wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej
- Wdrażanie do osiągania optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia
- Rozwijanie zainteresowań otoczeniem , wielozmysłowe poznawanie tego otoczenia, naukę rozumienia zachodzących w nim zjawisk, kształtowanie umiejętności funkcjonowania w otoczeniu
- Kształtowanie umiejętności współżycia w grupie
- Naukę celowego działania dostosowanego do wieku, możliwości i zainteresowania wychowanka oraz jego udziału w ekspresyjnej aktywności
Diagnoza funkcjonalna dziecka
Każdy wychowanek zespołu rewalidacyjno-wychowawczego pracuje w oparciu o dokonaną wielospecjalistyczną ocenę jego funkcjonowania opracowaną przez zespół pracujących z nim specjalistów. Diagnozy dokonuje się z wykorzystaniem narzędzi diagnostyczno - oceniających. Przeprowadzona diagnoza wynika z analizy :
- orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej
- zaleceń poradni specjalistycznych
- informacji przekazanych przez rodziców
- obserwacji
Warunkiem oceny rozwoju dziecka jest dokonanie trafnej diagnozy pedagogicznej. Jest ona procesem długofalowym. Sformułowana na piśmie diagnoza stanowi jednocześnie ocenę rozwoju. Systematycznie ponawiana obrazuje zmiany zachodzące w rozwoju naszego wychowanka. Sporządzenie diagnozy jest podstawą wytyczenia kierunków oddziaływań pedagogicznych, czyli opracowania Indywidualnych Programów Edukacyjno - Terapeutycznych pracy każdego dziecka.
Indywidualne Programy Rewalidacyjno-Wychowawcze
Każdy wychowanek realizuje Indywidualny Program Rewalidacyjno-Wychowawczy dostosowany do jego możliwości psychofizycznych.