• PROJEKT EKOLOGICZNY "TRZY ŻYWIOŁY"

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego "Trzy żywioły" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, odbyła się wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Korycinach, podczas której uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ekologii, anatomii i fizjologii roślin. Zwiedzając Podlaski Ogród Botaniczny, w którym zgromadzona jest kolekcja praktycznie całej flory Polski, uczniowie poznali chronione rośliny i dziko rosnące gatunki jadalne, jak również rośliny barwierskie, trujące czy przyprawowe. Uczestnicy projektu dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa jakość gleby, powietrze i woda w hodowli roślin. Dodatkowo nasi uczniowie pod kierunkiem specjalisty wzięli udział w zajęciach z ceramiki, podczas których poznali tajniki rzemiosła z gliny. Punktem kulminacyjnym wycieczki było ognisko z kiełbaskami.

11.06.2019 odbyła się prelekcja na temat: „ Jak wygląda gleba? Z czego się składa gleba?„, która miała na celu przedstawienie sposobu powstawania gleby oraz poznanie kilku typów gleb spotykanych w Polsce. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Jak powstaje gleba”. Przeprowadzone zostały eksperymenty i doświadczenia, dzięki którym uczestnicy utrwalili sobie zdobytą wiedzę. Następnie poruszony został problem zanieczyszczeń gleby. Uczniowie dowiedzieli się, co zanieczyszcza glebę oraz jak możemy tego uniknąć.

17 czerwca 2019 r. miało miejsce kolejne działanie w ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego "Trzy żywioły" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy razem z kolegami i koleżankami z młodszych klas, wzięli udział w warsztatach sadzenia kwiatów i krzewów w otoczeniu Szkoły Filialnej w Bacikach Średnich. W trakcie zajęć korzystając ze zdobytej wiedzy i umiejętności, uczniowie dokonali pomiarów wybranego obszaru, następnie wykopali dołki i zasadzili wybraną roślinność. Zajęcia były bardzo pouczające i interesujące, a nasi uczniowie uczestniczyli w nich z dużym zaangażowaniem.

W środę 25 września odbyły się prelekcje "Razem dla czystego powietrza - stop smog". Spotkania przeprowadzone były w Zespole Szkoły Specjalnej w Siemiatyczach oraz w Filii Szkoły Podstawowej w Bacikach Średnich.

Celem prelekcji było przekazanie uczniom, podstawowej wiedzy na temat: skutków środowiskowych zanieczyszczenia powietrza oraz dobrych codziennych praktyk chroniących zarówno powietrze, jak i własne zdrowie przed zanieczyszczeniami.

25.09.2019  odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Dbamy o czyste powietrze”. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy plastycznej na temat ochrony i zanieczyszczeń powietrza, które zachęcą społeczność lokalną do podjęcia działań ekologicznych zmierzających do poprawy jakości powietrza atmosferycznego. Wszystkie prace uczestników konkursu będzie można oglądać na wystawie zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach im Ks. Anny Jabłonowskiej.

30.09.2019 odbyły się prelekcje ekologiczne w dwóch grupach sześciolatków Przedszkola Nr 5 „W zaczarowanym lesie". Grupa uczestników koła "Młodych Ekologów" razem z nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach przygotowała i przeprowadziła spotkania na temat „Razem dla czystego powietrza - stop smog". Celem prelekcji było kształtowanie zachowań proekologicznych w zakresie skutków środowiskowych zanieczyszczenia powietrza oraz dobrych codziennych praktyk chroniących zarówno powietrze, jak i własne zdrowie przed zanieczyszczeniami. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną oraz wzięli udział w  zabawach ekologicznych. Spotkania odbyły się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego "Trzy żywioły" , współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach powstała wystawa prac pokonkursowych pt. "Dbamy o czyste powietrze" autorstwa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach.

29 października 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X Podlaskim Konkursie Ekologicznym „Z ekologią za pan brat” w Białymstoku. Podczas spotkania rozwiązali quiz ekologiczny. Zadania były trudne, ale dzielnie dali sobie radę i udzielili poprawnych odpowiedzi. Następnie wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których powstały prace o czystej wodzie i czystym powietrzu.

31.10.2019 odbyły się prelekcje w ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego "Trzy żywioły" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Celem spotkania było kształtowanie zachowań proekologicznych w zakresie skutków środowiskowych zanieczyszczenia wody oraz dobrych codziennych praktyk chroniących wodę. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz wzięli udział w eksperymentach z wykorzystaniem wody.