• Terapia wspomagająca z wykorzystaniem komputera

smiley   W codziennej pracy w naszej szkole pamiętam, że dzieci niepełnosprawne bardzo chętnie i twórczo korzystają z możliwości technik informatycznych, dlatego też komputer i edukacyjne programy komputerowe stały się dla nas doskonałym narzędziem w procesie ich edukacji i rewalidacji naszych uczniów.
           Zwracamy uwagę, że komputer z odpowiednim programem edukacyjnym, specjalnymi urządzeniami pomagającymi osobom niepełnosprawnym przynosi duże postępy w nauce, terapii pedagogicznej i rewalidacji, a także logopedii. Dla naszych uczniów niejednokrotnie komputer staje się jedynym dostępnym i możliwym stanowiskiem do nauki, mocno indywidualizującym proces kształcenia.

smiley   Komputery wykorzystujemy w pracy z dziećmi:

- z zaburzeniami w czytaniu i pisaniu, a więc dyslektykami, czy dysgrafami

- z dziećmi z wadami  słuchu, czy wzroku

- z dziećmi z zespołem Downa

- z mózgowym porażeniem dziecięcym

- z upośledzeniem umysłowym

- z zaburzeniami w zachowaniu

smiley  Aby zapewnić odpowiedni rozwój osobowości naszych uczniów, konieczne jest stosowanie przez nas odpowiednich metod. Jedną z nich jest zastosowanie w pracy rewalidacyjnej, terapeutycznej i logopedycznej komputera z odpowiednim oprogramowaniem. W pracy z dziećmi z różnymi dysfunkcjami dużą rolę według nas odgrywa zwykły program graficzny typu Paint, Notatnik czy WordPad.

smiley   W codziennym doświadczeniu w pracy w szkole specjalnej zauważyliśmy, że komputery przez swą atrakcyjność techniczną, a nawet tajemniczość, wywołują zainteresowanie, pozytywną motywację do pracy, a więc i do nauki, dzięki czemu wywołują i utrzymują aktywność własną ucznia.
          Zwróciliśmy uwagę również na fakt, że w zakresie działań kompensacyjnych w pracy z naszymi uczniami komputer wyposażony w specjalne oprzyrządowanie pozwala dzieciom między innymi z mózgowym porażeniem dziecięcym pisać, rysować, korzystać z programów alternatywnej komunikacji. Natomiast w pracy korekcyjnej użycie komputera przynosi znaczącą pomoc, pozwala te ćwiczenia wykonywać szybciej i koncentrować się na jej podstawowej funkcji, a możliwość wprowadzenia elementów zabawowych czyni je bardziej atrakcyjnymi dla naszych wychowanków.

smiley  Używanie różnorodnych programów komputerowych w naszej szkole służy do:

- usuwania zaburzeń rozwojowych

- rozwijania umiejętności intelektualnych

- stymulacji rozwoju osobowościowego

- poznania podstaw obsługi komputera

smiley  Warto pamiętać, że komputer jest wspaniałym, choć jeszcze niedocenionym narzędziem rewalidacji. Ogromną wartością według nas jest zastosowanie programów multimedialnych wymuszających działanie wszystkich analizatorów i przemycających do umysłu naszych uczniów treści rozwijających ich funkcję poznawcze. Dlatego też zabawa z komputerem staje się dla naszych uczniów niejednokrotnie nauką jego obsługi.

smiley  W naszej codziennej pracy zwróciliśmy uwagę na działania usprawniające zastosowań komputera w procesie rewalidacyjnym. Już sama obsługa systemu, wymagająca posługiwania się klawiaturą lub myszą:

- usprawnia rękę

- ćwiczy koordynację wzrokowo - ruchową

- rozwija umiejętność koncentracji uwagi

- usprawnia spostrzegawczość, a także inne funkcje percepcyjne

smiley  Kolejną zaletą stosowania komputerów w pracy z naszymi uczniami jest poczucie ważności, jakie daje im praca przy komputerze. Wzmacnia to ich poczucie pewności siebie i poszerza wiarę we własne siły.