Klub Małego Czytelnika
Obcowanie z ulubioną książką jest bardzo ważną i pożądaną formą spędzania czasu wolnego zwłaszcza w obecnej rzeczywistości wśród tak wielu zagrożeń ze strony telewizji, czy komputerów.Celem zajęć Klubu Małego Czytelnika w naszej szkole jest: upowszechnienie głośnego czytania dzieciom, skojarzenie czytania z przyjemnością, wyrobienie nawyku samodzielnego sięgania po książeczki , zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą oraz zachęcanie rodziców do codziennego czytania własnym dzieciom i sugerowanie ograniczenia korzystania z telewizji i komputera.
Zainteresowania czytelnicze dzieci niepełnosprawnych są dość otwarte i podatne na inspiracje otoczenia. Dlatego też proponujemy dzieciom takie książki, które są dostosowane do ich możliwości odbiorczych, rozbudzają ich zainteresowania, uczą oraz pełnią funkcję wychowawczą, a często terapeutyczną. W założeniu jest tworzenie wokół dzieci, ale i z ich udziałem sympatycznej atmosfery kontaktu z książką.
Aby ukształtować u naszych wychowanków właściwą postawę czytelniczą tworzy się w salach klasowych Kąciki Książki. Kącik zawiera interesujące, barwne książeczki, do których dzieci mają łatwy dostęp. W kąciku organizowane są też ciekawe wystawki tematyczne, np. na temat książek o zwierzętach.
W zajęciach klubu biorą udział uczniowie ze szkoły podstawowej. Proponowane są formy i metody wyz - walające ciekawość i aktywność, spontaniczne i inspirujące do aktywności twórczej, dające pozytywne doś- wiadczenia oraz wyzwalające własną inicjatywę dzieci . Literatura dla dzieci poznawana na zajęciach klubu jest źródłem pomysłów różnych form zabaw i zajęć :
- Jaka to bajka? /zagadki słowne, obrazkowe, ilustracje, rekwizyty z bajek/
- A teraz ty opowiedz bajkę! /swobodna twórczość dzieci, nagrywanie na magnetofon/
- Robimy lalki. /piłeczka pingpongowa, patyczek, włóczka, szmatki/
- Wspólne wykonanie Księgi Bajek /rysunki poznanych postaci i zdarzeń/
- Układanie książeczek z puzzlami lub puzzli związanych z poznanymi utworami dziecięcymi .
- Udział w Konkursach plastycznych szkolnych i pozaszkolnych , np. „Moja ulubiona postać z książki ”.
- Inscenizowanie utworów ( udział dzieci w przedstawieniach, np. „Dziewczynka z zapałkami”).
Uczestnictwo w zajęciach klubu pozwala dzieciom pożytecznie i aktywnie spędzić czas, dostarcza wiele radości i satysfakcji z własnych osiągnięć, wspomaga ich rozwój i jest skuteczną metodą wychowania.