11.04.2025. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2007 roku w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r. Zaangażowanie młodzieży w wydarzenia edukacyjne poświęcone bohaterom, którzy nie wstydzili się polskości, swojego patriotyzmu i oddania Ojczyźnie pełni ważną rolę w działaniach wychowawczych.
85 rocznica Zbrodni Katyńskiej stała się okazją do podjęcia w naszej szkole szeregu działań mających na celu oddanie hołdu i ożywienie pamięci o Polakach zamordowanych w 1940 roku. W ramach obchodów rocznicy w szkole przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę ścienną oraz warsztaty historyczne, w trakcie których uczniowie korzystając z materiałów multimedialnych oraz indywidualnych kart pracy, poznali genezę i zakres pojęcia „Zbrodnia Katyńska”, sylwetki wybranych bohaterów i wartości którymi się kierowali. Wspólnie stworzyliśmy też plakat, dla utrwalenia i usystematyzowania naszej wiedzy. Obejrzeliśmy również fragmenty filmu „Katyń” i wysłuchaliśmy pieśni o tematyce katyńskiej.
Patriotyzm niejedną ma twarz i w zależności od wieku zmienia się jego pojmowanie. Przy tej okazji nie sposób było nie uczcić pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku 96 osób, na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, zginęło w bezprecedensowej w naszej historii katastrofie lotniczej. Wszyscy lecieli w delegacji na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Ofiarami smoleńskiej katastrofy padły najważniejsze osoby w państwie i inne zasłużone dla Polski postacie. Porozmawialiśmy też o tych bardzo ważnych sprawach dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie jak możemy wyrażać miłość do Ojczyzny, nasze przywiązanie i zaangażowanie w sprawy kraju.
Odwiedziliśmy też Przedszkole Gminne w Siemiatyczach, na terenie którego posadzony jest „Dąb Pamięci” , będący swoistym „żywym pomnikiem”, poświęcony siemiatyczaninowi aspirantowi policji polskiej Janowi Płońskiemu, zamordowanemu w 1940 r w Twerze przez NKWD. Spotkaliśmy się tam z prawnuczką Bohatera, Panią Anną Moczulską, która opowiedziała nam o idei sadzenia Dębów Pamięci. To była ciekawa lekcja lokalnej historii. Uświadomiło nam to, że ważne wydarzenia z historii rozgrywają się nie tylko daleko, ale tuż obok, że dotykają także naszego środowiska. Udaliśmy się również na cmentarz parafialny i pod symboliczne pomniki upamiętniające Polaków którzy zginęli podczas II wojny światowej. Był to jeden z elementów gry terenowej dla uczniów. Wcześniej w szkole uczniowie musieli odszyfrować lokalizacje miejsc pamięci na terenie naszego miasta i z puzzli ułożyć zdjęcia ukazujące te pomniki. Następnie już na miejscu musieli zrobić zdjęcia z flagami państwowymi, potwierdzające ich dotarcie na właściwą lokalizację. Uczniowie w ciszy i spokoju zapalili lampki w symbolicznych miejscach upamiętniających żołnierzy polskich walczących w czasie II wojny światowej w obronie naszej Ojczyzny oddając tym samych hołd i cześć ich pamięci. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci.
14 kwietna odwiedzili naszą szkołę panowie Wojciech Borzym oraz Bernard Leoniak członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W ciekawy i pasjonujący sposób przybliżyli nam ideę rajdu oraz opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w przedsięwzięcie i podzielili niezwykłymi wrażeniami oraz ciekawostkami z trasy. Rajd Katyński to jazda na motocyklach szlakiem polskiego wojska, odwiedzanie miejsc chwały i klęski naszego oręża. Rajd Katyński to także spotkania z ludźmi, potomkami mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, mających świadomość o jej potędze i bardzo często utożsamiających się z przynależnością do niej, niezależnie od nacji i stanu.