- Rok skolny 2024/2025
- Rok szkolny 2023/2024
- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019 / 2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/2015
- Rok szkolny 2013/2014
- Rok szkolny 2012/2013
- Rok szkolny 2011/2012
- Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2017/2018
4-09-2017r Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 4 września 2017 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2017/2018.
Dyrektor Pani Urszula Obrycka serdecznie powitała wszystkich uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne.
Dzisiaj swoją obecnością zaszczycili nas zaprzyjaźnieni przedstawiciele Siemiatyckiej Policji. Tłumaczyli dzieciom i młodzieży jak bezpiecznie zachowywać się w czasie drogi do szkoły.
Życzymy wszystkim Uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.
7-09-2017r "Bezpieczna Droga do Szkoły"
Dnia 7 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły gościli przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach Pana sierżanta Marcina Olędzkiego. Celem przybycia Policjanta była pogadanka na temat „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz omówili z uczniami podstawowe zasady związane z przechodzeniem przez jezdnię i bezpieczeństwem przy drodze, zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Chętnie brali udział w zabawach i inscenizacjach dzięki którym poznawali znaki drogowe, rodzaje sygnalizacji świetlnej oraz przypomnieli sobie zasady zachowania się na ulicy.
Uczniowie wykazywali się dobra znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.
17-09-2017r "Dzień Sybiraka" - obchody miejskie
17 września, w Dzień Sybiraka, upamiętniający datę agresji Armii czerwonej na Polskę, odbyły się w Siemiatyczach uroczystości. Po nabożeństwie w kościele pw. Św. A. Boboli uczestnicy Dnia Sybiraka przeszli pod pobliski pomnik, by złożyć tam wieńce, zapalić znicze. Wśród wielu delegacji byli przedstawiciele naszej szkoły.
20-09-2017r " By Pamięć Trwała Wiecznie"
20 września 2017r w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Związku Sybiraków Panem Leszkiem Różańskim . Celem spotkania było przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat zsyłek Polaków na Sybir. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego montażu słowno- muzycznego, który przybliżył wszystkim zebranym historię zsyłek Polaków oraz martyrologie ich cierpienia. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację PIEŚNI SYBIRU, i wysłuchali wspomnień zaproszonego gościa. Najbardziej wzruszającą częścią spotkania były osobiste wspomnienia Sybiraka, którego bezpośrednio dotknęło okrucieństwo totalitaryzmu bolszewickiego. Gość nasz podzielili się z młodzieżą osobistymi przeżyciami, wspomnieniami oraz refleksjami dotyczącymi pobytu na obcej ziemi. Były to historie pełne bólu i cierpienia niewinnych ludzi. Dla uczniów była to "żywa lekcja historii". W spotkaniu uczestniczyła Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, oraz uczniowie naszej szkoły.
21-09-2017r. Warsztaty ceramiczne w "Ziołowym Zakątku" w Korycinach
Dnia 21 września 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Szkoły Przysposabiającej do Pracy brali udział w wyjeździe na warsztaty garncarskie w Korycinach w „Ziołowym Zakątku”. Każdy z uczestników samodzielnie, bądź z pomocą Pani prowadzącej warsztaty pracował z kołem garncarskim, tworząc piękne wazony, kubki, i miseczki z gliny. Wszyscy wykazywali duże zainteresowanie i skupienie podczas warsztatów. Nasi uczniowie odwiedzili także Karczmę w Ziołowym Zakątku, gdzie mieli możliwość poznać pracę kelnera, i zamówić samodzielnie herbatę z darów lasu. Mimo nie sprzyjającej pogody wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni.
24-09-2017r. Amatorska Liga Tenisa Stołowego
W dniu 24.09.2017 nasi uczniowie Żaneta i Damian rozpoczęli zmagania sportowe podejmując się kolejny raz wyzwania jakim jest uczestnictwo w Amatorskiej Lidze Tenisa Stołowego organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Co miesięczna rywalizacja potrwa aż do 15.04.2018 r. tym samym kończąc Ligę. Naszym zawodnikom życzymy wytrwałości i samych sukcesów.
28-09-2017r. Nasze miejsce, nasza planeta, nasza odpowiedzialność.
Piękna słoneczna pogoda 28 września towarzyszyła Uczniom, którzy w ramach projektu "Las bliżej nas" wspólnie wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Sprzątanie świata to społeczna kampania ekologiczna, która inspiruje i stymuluje społeczności ze wszystkich zakątków naszego globu do działań mających na celu zachowanie czystości oraz utrzymanie dobrego stanu środowiska naturalnego lub jego poprawę.
Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na stan naszego środowiska. Wszyscy zaopatrzeni w rękawice i worki, aktywnie porządkowali tereny leśne w pobliżu naszej szkoły, co widać po ilości zebranych worków ze śmieciami.
13-10-2017r. DieńPapieski "Idźmy naprzód z nadzieją"
Dnia 13.10.2017 r. w naszej szkole odbył się Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.
Z tej okazji odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie obejrzeli prezentację przypominającą najważniejsze momenty z życia świętego Jana Pawła II. Następnie podczas rozwiązywania quizu mieli możliwość wykazać się wiedzą na temat życia Jana Pawła II. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach podczas, których wykonali różańce z różnych materiałów.15.10.2017r. Amatorska Liga Tenisa Stołowego 2017/2018
W dniu 15 października nasi uczniowie Damian i Żaneta rozpoczęli o godz 10.00 w hali widowiskowo- sportowej kolejny etap rywalizacji w ramach Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego.
W zawodach wzięło udział ponad 30 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz zawodnicy o zróżnicowanych poziomach umiejętności z wielu miejscowości w kategorii OPEN. Zawodnicy rywalizowali w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- Damian - Szkoła podstawowa i Gimnazjum
- Żaneta- Kobiety
- P. Mariusz, Damian- OPENGratulujemy godnej postawy sportowej, silnej woli walki, zaangażowania, nerwów ze stali oraz sukcesów na dalszych etapach rywalizacji:)
18-10-2017r. Święto Komisji Edukacji Narodowej oraz ślubowanie nowych uczniów
Dnia 18. 10.2017r. w naszej szkole obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej oraz ślubowanie nowych uczniów. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem, w którym wzięli udział zarówno starsi uczniowie jak i rozpoczynający naukę w naszej szkole. Główna bohaterka Pani Jesień przyniosła dzieciom dary na zajęcia, przypomniała wraz z nimi wszystkim obecnym zasady dobrego zachowania w szkole. Ważnym wydarzeniem w tym dniu było przyjęcie do grona naszej szkoły nowych uczniów, którzy to z niecierpliwością oczekiwali na ten dzień. Pani Dyrektor kolejno pasowała uczniów, a tym samym witała ich wśród nas. Bardzo miłym akcentem tego dnia było wręczenie przez rodziców uczniów wszystkim pracownikom naszej szkoły pięknych róż. W tym wyjątkowym dniu uczniowie postanowili sprawdzić umiejętności nauczycieli i opiekunów. Przygotowali im kilka zadań z którymi doskonale sobie poradzili. Cieszymy się, że w tego dnia byli z nami Pan wicestarosta Marek Bobel oraz rodzice naszych wychowanków. Ciekawym i wzruszającym zakończeniem było „Sto lat” zagrane przez naszego ucznia Damiana.
5-11-2017r. Światowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe .
W naszej szkole „Dzień Postaci z Bajek” obchodziliśmy 7 listopada w ramach projektu „Nasza Szkoła Czyta Dzieciom”. Spotkanie rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną, dzięki której przypomnieliśmy najbardziej znane postacie z bajek. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. uczniowie rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajkę po rekwizycie i po przeczytaniu fragmentu książki. Odbył się również konkurs „Jaka To melodia” w którym uczniowie odgadywali z jakiej bajki pochodzi dana piosenka. Na koniec wysłuchaliśmy bajkę pt. „ Królewna Śnieżka”.
15-11-2017r. Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się 15 listopada 2017 roku. Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem „ Mazurka Dąbrowskiego”- naszego hymnu. Następnie odbyła się część artystyczna ,podczas której przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenia historyczne. Uczniowie recytując wiersze patriotyczne i śpiewając pieśni zaprezentowali nam historię rozbiorów Polski oraz drogę do niepodległości. Przygotowany montaż słowno- muzyczny wywarł na uczniach duże wrażenie. Przypomnieliśmy sobie wszyscy trudną drogę Polski do niepodległości. Następnie Pani Dyrektor przypomniała nam wszystkim czym jest patriotyzm i jak ważne jest uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych oraz podziękowała naszym uczniom i nauczycielom uczestniczącym w Miejskich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości (złożenie wieńców pod Obeliskiem Niepodległości, udział w V Siemiatyckiej 11-Godzinnej sztafecie Niepodległości ). Kolejnym punktem naszych obchodów była krótka prezentacja multimedialna, po obejrzeniu której uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w krótkim konkursie sprawdzającym ich wiedzę o dzisiejszym święcie. Na koniec wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności.
21-11-2017r. "Jeśli nie chcesz leżeć chory pod kocem, zjedz warzywo i poczęstuj się owocem"
W naszej szkole 21.11.2017 r. zorganizowaliśmy prozdrowotną akcję "Dzień warzyw i owoców ". Celem akcji był wzrost świadomości i popularyzacja spożywania owoców i warzyw przez dzieci oraz uczenie kreatywnego myślenia. Akcyjny dzień był zaplanowany tak, aby każda klasa wraz z nauczycielem stworzyła "owocowo-warzywną" dekorację, którą później dzieci mogły zjeść. Trzy najładniejsze i najbardziej apetyczne prace zostały szczególnie nagrodzone. Zainteresowanie uczniów wspomnianą tematyką odbyło się poprzez pogadankę, szereg konkursów, a także rymowane zagadki. Podsumowaniem naszej akcji było rozwiązanie rebusu z hasłem : "Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce".
27-11-2017r. Przedstawienie "Najlepszy rachunek, dobro plus szacunek"
27 listopada 2017r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Studia Artystycznego "Arena" z Białegostoku, którzy przedstawili nam spektakl pt. „Najlepszy rachunek, dobro plus szacunek ”. Uczniowie poznali głównego bohatera - - Stasia, który początkowo jest niegrzecznym chłopcem, wszystkim dokucza, obraża i ośmiesza. W końcu zrozumiał swój błąd, że źle postępuje i postanowił wszystkich przeprosić. Niegrzeczny Staś dostał nauczkę i na szczęście zrozumiał, że swoją postawą krzywdził innych. Bajka pozytywnie wpłynęła na dzieci, które z pewnością zrozumiały i zapamiętają, że nie można wyśmiewać się z nikogo, należy szanować innych i pomagać sobie nawzajem.
27-11-2017r. Andrzejki
W listopadową ciemną noc,
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc,
mówiły mi o Tobie.
Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 27 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. W trakcie zabawy oczywiście nie zabrakło również wróżb przygotowanych przez nauczycieli. Były wróżby ”z butelką”, „z jabłkiem”, „z ciasteczkiem” i wiele, wiele innych. Natomiast w Salonie Wróżb chętni mogli poznać swoją przyszłość. Wszystkie wróżby były miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Wszyscy uczniowie skończyli dyskotekę andrzejkową w dobrym i radosnym nastroju.
30-11-2017r. Wyjazd do Parku Wodnego w Hajnówce
30.11.2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach pod czujnym okiem nauczycieli, opiekunów, rodziców i ratowników spędzili dwie godziny w Parku Wodnym w Hajnówce. Niektórzy pokonywali strach przed wodą, inni od pierwszych chwil w pełni korzystali z atrakcji basenowych. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni. Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki wyjazd.
6-12-2017r. Mikołajki
Mikołajki w naszej szkole obchodziliśmy dnia 06.12.2017r.realizując zadania w ramach szkolnego projektu edukacyjnego "Nasza Szkoła Czyta Dzieciom" pod patronatem ogólnopolskiego projektu „Cała Polska czyta dzieciom”. Tuż po śniadaniu odwiedził nas pan Paweł Kowalczyk ze swoimi podopiecznymi, którzy przynieśli dzieciom pyszne pierniczki własnoręcznie zrobione oraz wiele zabaw ruchowych, dzięki którym mury naszej szkoły były wypełnione po brzegi radością. Czekając na Świętego Mikołaja śpiewaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy zadania, quizy i zagadki. Wreszcie przyszedł oczekiwany gość ze słodkimi prezentami. Na początku przeczytał opowiadanie o tym, jaki jest Święty Mikołaj. Dzieci śpiewały piosenki i mówiły wiersze a Mikołaj wręczał im prezenty. Potem pożegnaliśmy wspaniałego gościa i zaprosiliśmy go na przyszły rok, obiecując, że będziemy bardzo grzeczni.
20-12-2017r. Wolontariusze z Kola Caritas z panią Agnieszką Olendzką
Tuż przed przerwą świąteczną, 20 grudnia 2017 gościliśmy w szkole uczniów z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach. Grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas wraz z panią Agnieszką Olendzką przybyła podzielić się z nami Bożonarodzeniową radością, zaśpiewać wspólnie kolędy i obdarować drobnymi upominkami.
21-12-2017r. Spotkanie Wigilijne
21 grudnia 2017 to w naszej szkole dzień szczególny i długo wyczekiwany - Spotkanie Wigilijne. W tym szczególnym dniu przybyło mnóstwo gości, m.in. przedstawiciele władz, duchowni, pracownicy szkoły, przedstawiciele lokalnych mediów, rodzice, Spotkanie rozpoczęło się powitaniem przez Panią Dyrektor wszystkich gości. Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt."Betlejemska noc ". Zostało ono nagrodzone gromkimi brawami, po których odczytany został fragment Pisma Świętego i wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem oraz prosforą, składając sobie świąteczne życzenia. Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem, przy którym rozmowom i uśmiechom nie było końca. Te piękne, spędzone wspólnie chwile pozostaną na długo w pamięci gospodarzy, a także mamy nadzieję, gości.
Informacje o naszych uroczystościach pojawiły się już na łamach Wiadomości Powiatu Siemiatyckiego
oraz
https://www.facebook.com/wiadomosci.powiatu.siemiatyckiego/posts/1831261460492165
a także na stronie:
18-01-2018r. VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek "Siemiatycka Stajenka 2018"
W dniu 16 stycznia 2018r uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach byli uczestnikami VIII Przeglądu Kolęd i Pastorałek „SIEMIATYCKA STAJENKA 2018”,organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek rozpoczął ks. Biskup T.Pikus przypowieściami o wzajemnej miłości do człowieka, a zwłaszcza człowieka intelektualnie niepełnosprawnego. Na Przeglądzie obecni byli także Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz, Wicestarosta Marek Bobel, Wójt gminy Edward Krasowski, ks .Dziekan Jerzy Cudny. Zespół szkolny „ Biedroneczki” pięknie zaprezentował dwie kolędy „Bosy Pastuszek”, „Złota Jerozolima”. Wszyscy uczestnicy dostali drobne upominki, i głośne oklaski. VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek „SIEMIATYCKA STAJENKA 2018”spełnił założony cel. Wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali swoje zdolności i zamiłowania muzyczne, to stało się przyczyną pełnej integracji grup, otwarcia na drugiego człowieka, rodzinnej atmosfery. DZIĘKUJEMY
17-01-2018. "Integracja przez Teatr"
Tradycyjnie od 7 lat nauczyciele terapeuci, pracownicy oraz dyrekcja Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach organizują spotkania integracyjne pod nazwą „Integracja przez teatr”. Coroczne spotkania adresowane są do uczniów szkół powiatowych, przedszkolaków oraz zaproszonych gości. W bieżącym roku, zaprezentowaliśmy przedstawienie jasełkowe pt. „Betlejemska noc”, które obejrzeli: przedszkolaki z Przedszkola nr 3, Przedszkola nr 5;, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach; uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach;, Podopieczni Domu Pomocy Społecznej; oraz Przyjaciele i Darczyńcy placówki.
Głównymi aktorami przedstawienia są dzieci niepełnosprawne, wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, wkładający w swoje role szczególną wrażliwość i zaangażowanie. Scenariusz, oprawę muzyczną i audio - medialną, wystrój całej sali, dekorację sceny oraz stroje aktorów przygotowują nauczyciele z pomocą pracowników niepedagogicznych placówki.
Spotkania służą upowszechnianiu idei terapii przez sztukę. Stanowią formę rehabilitacji społecznej oraz integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z ich pełnosprawnymi kolegami i koleżankami.
Przedstawienia dedykowane są wszystkim życzliwym ludziom o wielkich sercach, przyjaciołom oraz darczyńcom, którzy wspierają działalność naszej placówki.
18-01-2018r. Choinka Szkolna
"Bawmy się z Mikołajem!!!"
18 stycznia 2018 r. był wyjątkowym dniem dla naszej szkoły. W tym dniu odbyła sie bowiem "Choinka szkolna". Czynny udział wzięli w niej wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice. Zaproszeni zostali także goście z Warsztatów Terapii Zajeciowej w Siemiatyczach.
Zabawie towarzyszyły rożne konkursy, w których kazdy starał sie jak tylko mogł najlepiej zaprezentować swoje umiejętności. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna. Popisom tanecznym nie było konca, a o oprawę muzyczną zadbał DJ. W trakcie szalonych zabaw każdy znalazł chwilę na pyszny poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Jedną z głównych atrakcji dnia był występ iluzjonisty, ktory swoim występem zaprosił wszystkich do swiata magii oraz wprowadził nutkę zaskoczenia. We zapierającym dech w piersiach spektaklu jako asystenci uczestniczyli uczniowie, podpatrując zmagania mistrza: sprawdzali rekwizyty, wybierali karty. Pokazom towarzyszył śmiech, zdumienie i gromkie brawa.
Punktem kulminacyjnym było przybycie Świetego Mikołaja z pełnym workiem prezentów. Każdy uczestnik zabawy został obdarowany okazałą paczką, z obietnicą, że za rok Mikołaj do nas powróci. Zimowa aura i padający za oknem śnieg potęgowały uroczysty nastrój.
Ten niesamowity dzień w blasku kolorowych świateł i w rytmie mocnego uderzenia zakończyła dyskoteka.
Bogaty i ciekawy program choinki szkolnej sprawił, że owe wydarzenie z pewnością zapadnie w pamięci wszystkich zebranych.
19-01-2018r. Bezpieczne Ferie
Zbliżają się ferie zimowe. Wszyscy się cieszymy, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Dlatego, realizując zadania w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Nasza Szkoła Czyta Dzieciom, oraz projektu „Bezpieczne Ferie Zimowe” w dniu 19 stycznia 2018 roku przygotowaliśmy spotkanie z policjantem ,który w bardzo ciekawy sposób opowiadał na temat zachowania bezpieczeństwa podczas ferii. Usłyszeliśmy wiele cennych informacji, a także mieliśmy możliwość zadawania pytań i wielu uczniów z tego skorzystało. Na koniec spotkania nasz dzielnicowy, starszy aspirant Robert Doliński przeczytał fragment opowiadania o niebezpiecznych przygodach w czasie ferii. Następnie obejrzeliśmy prezentację również związaną z tematyką naszego spotkania i mieliśmy możliwość sprawdzenia naszej wiedzy w praktyce, w formie krótkiego quizu. Życzymy Wam Drodzy Uczniowie abyście zdrowo i bezpiecznie spędzili te ferie zimowe.
26-01-2018r. "Ferie na sportowo"
Nasza uczennica Żaneta uczestniczyła w turnieju tenisa stołowego organizowanego w ramach Ferii na Sportowo przez MOSiR i Burmistrza Miasta Siemiatycze. Po wyczerpującym i ciężkim boju przy stole pokonała rywali w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zdobywając tym samym III miejsce. Serdecznie GRATULUJEMY wygranej oraz miejsca na podium. Otrzymała dyplom i słodkie upominki:)
27.01.2018 na Hali Widowiskowo- Sportowej w Siemiatyczach nasi uczniowie Żaneta i Maciej wzięli udział w I Siemiatyckich Zawodach Rowerowych na Trenażerach Multimedialnych organizowanych przez MOSiR i Grupę Rowerową Piękny Wschód. Wystartowali w kategorii Młodzieżowej zdobywając najwyższe miejsca na podium.
Żaneta I MIEJSCE kat. młodzieżowa dziewcząt
Maciej I MIEJSCE kat. Młodzieżowa chłopców
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe - sprzęt sportowy.. Naszym zawodnikom Serdecznie GRATULUJEMY ZWYCIĘZTWA i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
14-02-2018r. Walentynki
14 lutego 2018 roku w naszej szkole odbyły się Walentynki w ramach projektu edukacyjnego ,, Nasza szkoła czyta dzieciom”. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą integracyjną ,, Niech pomachają do mnie ci, którzy…..”Potem odbyła się prezentacja multimedialna, dzięki której przypomnieliśmy sobie, kto jest patronem Święta Zakochanych, kiedy obchodzimy Walentynki oraz dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek związanych z tym świętem. Quiz, zabawa ,,Bajkowe pary” i konkurs ,,Zgadnij jaka to melodia” zakończyły spotkanie pełne radości. Na koniec wysłuchaliśmy opowiadania o miłości i wymieniliśmy się własnoręcznie zrobionymi kartkami.
20-02-2018r. Przedstawiene teatralne " Perypetie Księżniczki Karolinki"
20 lutego nasi uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. ,,Perypetie Księżniczki Karolinki" w wykonaniu Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przygody tytułowej bohaterki, która uważała się za specjalistkę od wszystkiego, była każdemu pomocna, chociaż nie zawsze ta pomoc była udana . Karolince towarzyszyli bohaterowie z bajek m.in. Kot w butach. Bajka przypominała, że dobre maniery i postępowanie są nieodłącznym elementem w postawie dobrego i kulturalnego człowieka. Przedstawienie bardzo podobało się naszym widzom, a występ aktorów został nagrodzony gromkimi brawami.
1-03-2018r Dzień Myśli Braterskiej
W dniu 01.03.2018 nasz szkolna Drużyna Harcerska " Siedmiomilowe Buty" obchodziła DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ . W myśl krzewienia idei braterstwa tego dnia harcerze przekazali sobie i wszystkim wokół przesłanie; "Bądźmy szczęśliwi i dawajmy szczęście innym" , " Pomagajmy sobie wzajemnie" oraz "Kochajmy ludzi". W tradycji braterstwa uczciliśmy również Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas zbiórki integracyjnej przypomnieliśmy o tradycji i wspólnie przeżytych dniach wielkiej harcerskiej przygody jako symbolu zawiązanej więzi między nami. Głównym celem była integracja środowiska harcerskiego poprzez wspólne zabawy skautowe, śpiewanie ulubionych pląsów oraz poznanie zwyczajów i obrzędów harcerskich.
60 kartek z okazji Dnia Myśli Braterskiej na 60 lecie Nieprzetartego Szlaku.
8 DH NS "Siedmiomilowe Buty" Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach dziękują z całego serca wszystkim harcerzom za piękną kartkę i udział w projekcie. CZUWAJ!
Więcej informacji na: https://www.facebook.com/odkrywamsiebie/
4-03-2018r. Bieg uliczny "Wilczym Tropem"
Kilka dni po obchodach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, który obchodzimy 1 marca, uczestniczyliśmy w biegu ulicznym „Wilczym Tropem”, którego organizatorem był Powiat Siemiatycki. W biegu wzięło udział blisko 220 osób – głównie mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego. Ideą przedsięwzięcia biegowo – edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Taka bitwa o Polskę rozegrała się również w powiecie siemiatyckim. Otóż 18 sierpnia 1945 roku, żołnierze podziemia niepodległościowego stoczyli pod wsią Miodusy Pokrzywne zwycięską bitwę z oddziałem NKWD-UB i wojska „ludowego”. Podobne biegi w ramach ogólnopolskiej akcji odbyły się w kilkuset miejscowościach. Bieg przeprowadzony był na dystansie 1963 metrów i 5 km. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulkę z grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz pakiety patriotyczne. Na mecie wszyscy biegacze otrzymali pamiątkowe medale. Po zakończonym biegu wszyscy udali się na cmentarz w Perlejewie, gdzie uczczono pamięć poległych żołnierzy, zapalono znicze i złożono kwiaty na grobie Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Więcej informacji na http://www.siemiatycze.pl/news,1037,i-bieg-tropem-wilczym-w-powiecie-siemiatyckim-ponad-200-biegaczy-na-starcie.html
7-03-2018r. Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W naszej szkole odbył się upamiętniający apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klas starszych przypomnieli w części artystycznej historię walki żołnierzy podziemia niepodległościowego z narzuconą odgórnie władza komunistyczną.
8-03-2018r. Bohaterowie wojny okolic Grodziska
Dnia 8.03.2018 r. uczniowie naszej szkoły oglądali przedstawienie pt: „BOHATEROWIE WOJNY Z OKOLIC GRODZISKA” w Siemiatyckim Ośrodku Kultury w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Grodzisku. Uczniowie przybliżyli zebranym czasy wojny i okupacji poprzez piękne wykonanie wierszy i pieśni patriotycznych. Wszyscy nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani taką tematyką i takim sposobem wykonania. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
8-03-2018r. Dzień Kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet w naszej szkole upłynął niezwykle uroczyście. Były życzenia, kwiaty, upominki i oczywiście mnóstwo radości.
12-03-2018r. Dzień Mężczyzn
12 marca 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Mężczyzn. Tego dnia sala Gospodarstwa Domowego w cudowny sposób przerodziła się w słodką cukierenkę, gdzie mogliśmy skosztować słodkości przygotowanych przez naszych starszych uczniów.
Dziękujemy za pamięć.
Najlepszego Panowie!!!
21-03-2018r. Pierwszy Dzień Wiosny 2018
21 marca nasi uczniowie już od samego rana przygotowywali się do przywitania wiosny. Wykonali symbol zimy - ekologiczną „Marzannę”, z którą na czele później przemaszerowali w wiosennym pochodzie. Tradycyjnie Marzanna została uroczyście pożegnana głośnym okrzykiem: „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno. Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!”, a następnie spalona.
22,23-03-2018r. Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 22, 23.03.2018 r. w naszej szkole odbyły się Rekolekcje Wielkopostne. Pierwszego dnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej podczas której przystąpili do spowiedzi świętej i Eucharystii. Kolejnego dnia gościliśmy w szkole Kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Spotkanie rozpoczęli od odegrania scenki o Synu Marnotrawnym. W ten sposób przypomnieli nam jak bardzo dobry jest Ojciec i zawsze gdy żałujemy wybacza nam. Następnie poprowadzili piękne nabożeństwo Drogi Krzyżowej podczas którego zaangażowali do udziału wszystkich chętnych uczniów oraz pracowników szkoły. Serdecznie dziękujemy za ten czas wspólnego spotkania, modlitwy, śpiewu klerykom. Na koniec tradycyjnie cała społeczność naszej szkoły wraz z gośćmi zasiadła do wspólnego Śniadania Wielkanocnego.
27-03-2018r. Projekt "Akademia Bezpiecznego Puchatka"
27 marca 2018 roku w ramach projektu pt. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” do naszej szkoły przybyli druhowie z Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach. Uczniowie brali udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie ze Strażakami stanowiło okazję do poszerzenia wiedzy, nabrania pewności działania w sytuacjach, z którymi każdy może się spotkać: w szkole, na ulicy, w domu. Niektórzy wychowankowie wykazali się wiedzą zdobytą w szkole. Chętnie ćwiczyli bandażowanie ran oraz udzielanie pomocy osobie leżącej.
Bardzo dziękujemy Druhom Strażakom za poświęcony czas i interesujący przekaz swojej wiedzy i doświadczenia w ratowaniu ludzkiego życia.
10-04-2018r. Apel upamiętniający Zbrodnie Katyńską oraz Katastrofę Smoleńską
10 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Oddaliśmy hołd 22 tysiącom ofiar mordu katyńskiego z 1940 roku oraz 96 Polakom, którzy zginęli w 2010 roku w wypadku lotniczym w Smoleńsku. Apel był doskonałą lekcją historii i patriotyzmu dla naszych uczniów, a przygotowana prezentacja wprowadziła wszystkich w stan zadumy i refleksji.
11-04-2018r. XVII Regionalny Przegląd Piosenki Dla Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych "Tu Wszędzie Jest Nasza Ojczyzna"
11 kwietnia 2018 r. szkolny zespół muzyczny „BIEDRONECZKI” brał udział w XVII REGIONALNYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI DLA DZIECI I MŁODZIEZY O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH w Łosicach. Hasło tego Przeglądu brzmiało: „Tu wszędzie jest nasza ojczyzna”. Celem przedsięwzięcia to wzrost świadomości narodowej i patriotycznej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni patriotycznej, wyzwalanie inicjatyw artystycznych i włączenie się do obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Po raz siedemnasty wychowankowie szkół specjalnych mogli zaprezentować swój dorobek wokalny. Przeglądowi towarzyszyła szeroko pojęta integracja różnych środowisk twórczych i szkolnych. XVII Przegląd Piosenki rozpoczął Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowo Wychowawczych w Łosicach, zebranych powitała Pani Starosta i Przewodnicząca Rady Powiatu. Uczestnikami XVII Regionalnego Przeglądu byli reprezentanci trzynastu placówek i szkół specjalnych z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Każdy z zespołów zaprezentował dwa utwory muzyczne przy akompaniamencie instrumentów lub z wykorzystaniem pół-playbacku. Wszystkie występy były bardzo ciekawe, żywiołowe, kolorowe, a często wzruszające. Nasi uczniowie zaprezentowali dwie piosenki „Aby ktoś mógł żyć” i „Bądź jak ptak” otrzymując duże brawa. Zakończeniem Przeglądu było rozdanie wszystkim uczestnikom małych upominków i wspólne zdjęcie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i okazane wsparcie.
15-04-2018r. Koniec IV sezonu 2017/2018 Siemiatyczkiej Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego.
W dniu 15.04. 2018 roku na Hali Widowiskowo- Sportowej w Siemiatyczach zakończył się IV sezon 2017/2018 rozgrywek indywidualnych rywalizacji sportowej Siemiatyckiej Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego. W turnieju trwającym od września 2017 roku nasi uczniowie rozgrywali pojedynki przy stołach walcząc o miejsca w poszczególnych kategoriach. Po wyczerpujących zmaganiach, doskonaleniu umiejętności, pokonywaniu własnych słabości zwiększając tym samym pewność siebie w dążeniu do celu reprezentanci naszej szkoły uzyskali następujące wyniki :
Kategoria kobiet - Żaneta VII miejsce otrzymała puchar i nagrody rzeczowe
Kategoria open- Damian otrzymał pamiątkowa statuetkę i nagrody rzeczowe
Naszym zawodnikom składamy serdeczne podziękowania i gratulacje!!!
10-04-2018r. Wyjazd do Parku Wodnego w Hajnówce
Kolejny raz nasi uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli, opiekunów, rodziców i ratowników spędzili dwie godziny w Parku Wodnym w Hajnówce. Wyjazd był świetną zabawą, sposobem relaksu oraz okazją zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci spędzania czasu przy komputerze. Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki wyjazd.
26-04-2018r. Siemiatyczki Marsz Biało-Czerwony
26 kwietnia po raz kolejny mieliśmy możliwość uczestniczyć w „Siemiatyckim Marszu Biało - Czerwonym" organizowanym przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Wspólnie z przedstawicielami władz, służb mundurowych oraz nauczycielami i uczniami siemiatyckich szkół, przeszliśmy ulicą Pałacową – wszyscy ubrani w barwy narodowe i z biało czerwonymi flagami w dłoniach. Poprzez udział w marszu mieliśmy możliwość wyrażenia swojego patriotyzmu oraz przywiązania do barw i symboli narodowych.
26-04-2018r. Projekt edukacyjny "Młodzi Ekolodzy"
W ramach realizowanego projektu ekologicznego "Młodzi ekolodzy" odbyło sie spotkanie z Panią Anetą z Fundacji Czysta Ziemia na rzecz walki z odpadami. Podczas spotkania przypomnieliśmy zasady recyklingu oraz jak postępować z elektrośmieciami.
27-04-2018r. Uroczystość 3-go Maja
W naszej szkole 27 kwietnia 2018 roku uroczyście uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Historyczne wydarzenia przypomnieli nam uczniowie podczas uroczystej akademii. Było patriotycznie, radośnie i w otoczeniu barw narodowych. Nasi uczniowie, w formie montażu słowno- muzycznego, przedstawili okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wiersze i pieśni patriotyczne podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny i patriotyzmu oraz podkreślały znaczenie symboli narodowych.
Jednak wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Piękna nasza Polska cała”, który został ogłoszony z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie przy pomocy nauczycieli i opiekunów przygotowali piękne pejzaże przedstawiające Polskę. Wśród prac znalazły się: pejzaż górski i morski, jesienny las, pojezierze mazurskie, stolica naszego państwa Warszawa, nasze miasto Siemiatycze oraz mapa Polski z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami. Wybór najpiękniejszej pracy był bardzo trudny, dlatego wszystkie grupy zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami. Obrazy będą piękną dekoracją szkolnego korytarza.
Aby przekazać dzieciom trochę historii i utrwalić wiadomości związane z majowym świętem, uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w zabawach patriotycznych „Kocham Cię Polsko”. Była to świetna okazja, by utrwalić nabytą wiedzę i rozbudzić zainteresowanie dziejami Ojczyzny. Rywalizacja między drużynami oraz dobra zabawa wywołały na wielu twarzach uśmiech.
W naszej szkole patriotyczne apele są już tradycją. Dzięki takim uroczystościom dążymy do kształtowania postaw patriotycznych wśród naszych uczniów, wychowania ich w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie.
10-05-2018r. Przegląd Pieśni Patriotycznych Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych "Z Muzyką w Niepodległej Polsce..."
W naszej szkole odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: “Z Muzyką w Niepodległej Polsce…” Edycja przeglądu piosenki i pieśni patriotycznej organizowanej przez nasza placówkę stanowi część obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przegląd rozpoczęła P. Dyrektor przypominając wszystkim o tak ważnym fakcie historycznym. Było dostojnie i uroczyście. Wszyscy uczniowie pięknie zaprezentowali umiejętności taneczne i wokaln0- muzyczne. Mogliśmy zobaczyć tańce narodowe: Kujawiak, Polonez, Krakowiak, i usłyszeć pieśni patriotyczne. Dwie klasy spośród dziewięciu występujących przeszły do Międzyszkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych, Wszyscy uczestnicy otrzymali ogrom braw i dyplomy. Dziękujemy uczestnikom Przeglądu.
11-13-05-2018r. X Itegracyjny Zlot Drużyn Harcerskich ZHP Nieprzetartego Szlaku w Radzyniu Podlaskim
W dniach 11-13.05.2018r. nasza szkolna 8 Drużyna Harcerska „Siedmiomilowe Buty” uczestniczyła w X INTEGRACYJNYM ZLOCIE DRUŻYN HARCERSKICH ZHP NIEPRZETARTEGO SZLAKU w Radzyniu Podlaskim. Harcerska przygoda rozpoczęła się apelem powitalnym z udziałem zaproszonych gości. „ Dobrze nam tu mija czas” pod takim hasłem drużyny przy blasku ogniska prezentowały zadanie przedzlotowe. W trakcie trwania zlotu nasi harcerze brali czynny udział m.in. w warsztatach ekologicznych z udziałem leśniczego, rozwijali swoje umiejętności plastyczno- techniczne, poszerzali wiedze ze świata przyrody, rozwiązywali zagadki na trasie biegu patrolowego w terenie. Nie mogło obejść się bez dyskoteki integracyjnej na której uczestnicy świetnie się bawili zawierając nowe znajomości. Zwieńczeniem dnia była wspólna inicjatywa na której każda z drużyn posadziła drzewo symbolizujące jubileusz zlotu. W ostatnim dniu zlotu wszyscy harcerze uczestniczyli we mszy świętej. Modliliśmy się wspólnie w intencji naszej Julitki w dniu jej 20 urodzin. Po powrocie na apelu pożegnalnym solenizantka otrzymała prezent urodzinowy od Pani Dyrektor SOSW a cała drużyna puchar, dyplom i nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy naszym harcerzom !!! Jesteśmy z was dumni- CZUWAJ!!!
14-05-2018r. I Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej “Moją ojczyzną Polska jest...”
W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w I Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej “Moją ojczyzną Polska jest...”, organizowanego przez Szkołę Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. W wydarzeniu wpisanym do kalendarza obchodów 100-lecia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości “Siemiatycze dla Niepodległej” wzięło udział kilkudziesięciu młodych wykonawców z Siemiatycz i okolic.
16-05-2018r. Przegląd Twórczości Patriotycznej Dzieci i Młodieży O Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych Pod Hasłem "Z Muzyką w Niepodległej Plsce"
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste”
Jan Paweł II
W dniu 16 maja w budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach odbył się „PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PATRIOTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH POD HASŁEM - Z MUZYKĄ W NIEPODLEGŁEJ POLSCE”. Organizatorem uroczystości był Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach.
W Przeglądzie uczestniczyły zespoły placówek kształcenia specjalnego oraz WTZ: Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Łosicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie. Swoje umiejętności przedstawili również uczniowie szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach - Szkoły Podstawowej Specjalnej, Gimnazjum Specjalnego oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wicekurator Oświaty - Bożena Dzitkowska, Starosta Siemiatycki - Jan Zalewski, Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego - Marek Bobel, Dyrektor Wydziału Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i Kształcenia Specjalnego - Anna Topór, Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie wraz z instruktorem - Krzysztofem Szyszko. Darczyńców reprezentowali: Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Siemiatyczach - Mikołaj Żabiński, Pełnomocnik Firmy PRONAR - Filia Siemiatycze - Zbigniew Radomski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach - Mariusz Pyzowski.
Można było podziwiać umiejętności taneczne, aktorskie oraz wokalne, talent, pomysłowość, wkład w przygotowanie rekwizytów i strojów, profesjonalizm i zaangażowanie uczestników podczas prezentacji improwizacji ruchem pieśni patriotycznych, muzyki filmowej oraz tańców polskich, m.in. Kujawiaka i Krakowiaka. Wsłuchaliśmy piękne, dawne pieśni patriotyczne, m.in. „Serce w plecaku”, „Jak długo w sercach naszych” oraz utwory współczesne, m.in. „Kochana ma Polsko” w aranżacji rokowej. W repertuarze zespołów nie zabrakło „Roty”. Wszyscy zebrani słysząc pierwsze dźwięki spontanicznie powstali i uroczyście odśpiewali utwór. Prezentacje zakończył pokaz tańców polskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone dyplomy, drobne upominki oraz pamiątkowe grawertony (wykonane samodzielnie przez uczniów i nauczyciela Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy). Na zakończenie uroczyście wprowadzono biało - czerwony tort z zamieszczonym logo Przeglądu oraz świetlnymi racami upamiętniającymi setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz pierwszy „PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PATRIOTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH POD HASŁEM - Z MUZYKĄ W NIEPODLEGŁEJ POLSCE”.
Dzień 16 maja zapisał się w szczególny sposób w kartach historii naszej szkoły. Atmosfera pełna patriotyzmu, radości, pięknych symboli, gestów i wzruszeń oraz wyjątkowego zaangażowania zarówno ze strony występujących zespołów, jak również opiekunów i zaproszonych gości na długo zostanie w naszej pamięci. WSZYSTKIM GORĄCO DZIĘKUJEMY !!!
23-05-2018r. VIII Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Jesteśmy Razem - Siemiatycze 2018"
23 maja 2018 roku odbyła się po raz kolejny Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy razem”, której organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz działające przy szkole stowarzyszenie – Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach. Honorowy patronat nad całą imprezą sprawował Starosta Siemiatycki Jan Zalewski, natomiast patronat medialny - Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz, Katolickie Radio Podlasie oraz Portal informacyjny Podlasie 24. Zmagania sportowe rozpoczął Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych, w którym wzięło udział kilkaset osób, m.in. dzieci i młodzież z niepełnosprawnością, ich nauczyciele, opiekunowie, rodzice i przyjaciele, wolontariusze - uczniowie siemiatyckich szkół, siemiatyckie przedszkolaki, przedstawiciele instytucji oświaty i kultury, władz samorządowych oraz służb mundurowych. Bardzo liczny, kolorowy orszak na czele z maskotkami, zabezpieczony przez policję i pogotowie, przeszedł ulicą 11 Listopada i udał się na halę widowiskowo-sportową. Uroczystego otwarcia Spartakiady dokonali: Starosta Powiatu Siemiatyckiego - Pan Jan Zalewski Starszy wizytator Pani Jolanta Broda oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach – Pani Urszula Obrycka. Tradycyjnie odśpiewano hymn państwowy i hymn spartakiady - „Otwórz oczy szeroko”, po czym uczestnicy złożyli uroczyste ślubowanie. W zmaganiach sportowych wzięło udział około 200 zawodniczek i zawodników z placówek kształcenia specjalnego – ośrodków i szkół specjalnych z woj. podlaskiego, mazowieckiego oraz miejscowych WTZ, w tym:
• Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego
w Białymstoku
• Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce
• Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Łosicach
• Zespołu Szkół Specjalnych im Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim
• Zespołu Szkół Specjalnych im Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim
• Środowiskowego Dom Samopomocy w Nowych Litewnikach
• Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie Stowarzyszenia Pomocy Szansa
• Warsztatów Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus
w Siemiatyczach
• Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, tj. Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Siemiatyczach, Gimnazjum Specjalnego w Siemiatyczach, Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach oraz Szkoły Filialnej przy ZOL dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach.
U podstaw tego niecodziennego wydarzenia leży idea jednoczenia osób niepełnosprawnych z ludźmi zdrowymi oraz integracja środowisk działających na rzecz edukacji i terapii osób niepełnoprawnych. Spartakiada stała się również doskonałą okazją do popularyzacji wolontariatu dzieci i młodzieży szkolnej. Nie każdy może bić rekordy świata, zdobywać złote medale, ale wszyscy powinniśmy uprawiać sport dla zdrowia, radości i zabawy. Trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne życie, w tym także dzieci niepełnosprawnych, bez sportu, który wdraża wartości takie jak tolerancja i duch działania zespołowego. Ponadto stanowi wartość terapeutyczną – rozładowuje napięcia i redukuje lęki, wyrabia odpowiedzialność, konsekwencję i samodyscyplinę. Dlatego też sport stanowi jedno z najważniejszych narzędzi edukacyjnych oraz doskonałą formę rehabilitacji fizycznej i społecznej. Uczestnicy Spartakiady przezwyciężają własne słabości i umacniają wiarę we własne siły. Po raz kolejny pokonują bariery i kompleksy związane z byciem człowiekiem niepełnosprawnym. Warto pamiętać, iż pokonywanie barier i wiara we własne możliwości, prezentacja umiejętności oraz odnoszenie sukcesów ułatwiają rehabilitację niepełnosprawnych. Rywalizacja sportowa, jaka miała miejsce 23 maja w Siemiatyczach, pozwoliła wyjść uczniom szkół i ośrodków specjalnych naprzeciw społeczności miasta Siemiatycze oraz pozytywnie wpłynęła na sposób, w jaki są spostrzegani przez otoczenie. Spartakiada stała się także sposobem na „pokonanie siebie” i zawarcie nowych, ciekawych znajomości. Udział w zmaganiach sportowych okazał się również sposobem samorealizacji. Przygotowane konkurencje cechował różny stopień trudności, jednak przy pomocy asystentów i wolontariuszy wszyscy uczestnicy byli w stanie je wykonać. Po trzech godzinach sportowych zmagań ogłoszono wyniki zawodów. Spartakiada to nie zawody sportowe, w których liczy się rywalizacja między szkołami i ośrodkami, lecz wspólna, integrująca środowisko dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zabawa. Wygranymi, zdobywcami złotych medali i pamiątkowych statuetek, okazali się wszyscy zawodnicy, bo przecież w tego typu zawodach nie chodzi o miejsce na podium, lecz o radość i wzajemną tolerancję.
Organizatorzy:
Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach
oraz Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach
fot. Adam Gierasimiuk, "Max-Film"
29-05-2018r. Święto Rodziny
29 maja 2018 gościliśmy w murach naszej szkoły szczególnych gości, byli to nasi najbliżsi. W szczególny sposób chcieliśmy uczcić nasze Mamusie i Tatusiów. Hasło tegorocznego Święta Rodziny to „Wszystkie kwiaty dla Mamy i Taty”. W montażu słowno-muzycznym wyraziliśmy naszą wdzięczność i miłość dla Rodziców. Po głośnym „Sto lat” obdarowaliśmy naszych najbliższych własnoręcznie wykonanymi prezentami. Na tym nie zakończyliśmy wspólnego świętowania. Przygotowaliśmy też niespodziankę. Uczniowie wszystkich grup pokazali swoje talenty artystyczne, zatańczyli tańce polskie i zaśpiewali piosenki patriotyczne. Niejedna łza popłynęła po policzkach Rodziców. Uśmiech na twarzy umocnił w nas wszystkich przekonanie, że Rodzina to największy Skarb.
7-06-2018r. Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży Podlasia "święto Małego Człowieka" w Sokółce
7 czerwca 2018r. nasi uczniowie wzięli udział w Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży Podlasia podczas obchodów Święta Małego Człowieka w Sokółce. Imprezę zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Pod skrzydłami". Na placu przed szkołą odbywały się prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży. Przeglądowi towarzyszył kiermasz rękodzieła, atrakcje dla dzieci i wspólna biesiada. Nasi uczniowie zaprezentowali jeden z tańców narodowych - Krakowiak oraz zaśpiewali piosenkę patriotyczną "Przybyli Ułani pod okienko."
8-06-2018r. Teatr Profilaktyczny Edukacji i Animacji "Magik" z przedstawieniem "Intrygi Czarodziejki Honoraty"
W naszej szkole gościliśmy Teatr Profilaktyczny Edukacji i Animacji "MAGIK" z przedstawieniem pt. „Intrygi Czarodziejki Honoraty” Przedstawienie miało charakter bajki o tematyce ekologicznej, które było pełne dobrego humoru i treści edukacyjnych. Poprzez spektakl uczniowie uczyli się dbać o środowisko naturalne, poszerzając swoją wiedzę na temat m.in. zanieczyszczania środowiska, segregacji odpadów. Grupa teatralna zaproszona została w ramach realizowanego projektu ekologicznego "Młodzi Ekolodzy" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
8-06-2018r. Dzień Dziecka w Szkole Filialnej w Bacikach Średnich
Niezwykły Dzień Dziecka w Szkole Filialnej przy ZOL dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach.
Był to niezwykły dzień dla naszych uczniów nie tylko ze względu na Dzień Dziecka, ale również ze względu na program jaki był przygotowany na ten dzień. Głównym punktem tego dnia była Familiada.
Jak na prawdziwą telewizyjną Familiadę przystało, teleturniej rozpoczął się od charakterystycznego sygnału. Nie zabrakło również prowadzącego oraz rywalizujących ze sobą drużyn. Zabawa wzbudziła wiele radości wśród uczestników. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.
8-06-2018r. Projekt ekologiczny "Młodzi Ekolodzy" prelekcja pracownika z Nadleśnictwa Nurzec
W ramach projektu ekologicznego "Młodzi Ekolodzy", współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, odbyła się w naszej szkole prelekcja przeprowadzona przez pracownika Nadleśnictwa Nurzec. Podczas spotkania Pani Kasia opowiedziała nam m.in. o swojej pracy, przybliżając tym samym rolę leśnika w życiu lasu, zapoznała uczniów z budową lasu, jego mieszkańcami oraz z podstawowymi zasadami ochrony lasu. Serdecznie dziękujemy za podzielenie się wiedzą oraz doświadczeniami.
9-06-2018r. Pierwsza Komunia Święta Naszych uczniów
Piękny czerwiec - przepiękna uroczystość.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przepięknej uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Na uroczystość, która miała miejsce w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, przybyli rodziny z dziećmi, dyrekcja, nauczyciele i zaproszeni goście. Dla dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziców oraz zebranych gości i pracowników ZSS z pewnością był to dzień szczególny, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dzieciom życzymy, aby radość spotkania z Chrystusem w Eucharystii przeniosła się na całe ich życie.
11-06-2018r. Bezpieczne wakacjae w ramach projektu "Bezpieczny Puchatek"
W ramach projektu „Bezpieczny Puchatek” naszą szkołę odwiedzili Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach. Wizyta miała na celu uświadomienie uczniom niebezpieczeństw czyhających na nich podczas letniego wypoczynku, pobytu w domu oraz poza nim. Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, bezpieczeństwa podczas prac rolnych na wsi. Przestrzegli przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk oraz organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Ostrzegli również przed przygodnymi znajomościami, także tymi zawieranymi przez Internet. Dziękujemy serdecznie za udzielenie cennych rad i wskazówek.
12-06-2018r. Wycieczka do Szkółki Gospodarczej w Wilanowie
W ramach projektu ekologicznego "Młodzi Ekolodzy" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, odbyła się wycieczka do Szkółki Gospodarczej w Wilanowie, gdzie przeprowadzone zostały zajęcia w terenie, które dały możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Było to kolejne spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Nurzec. Po dotarciu na miejsce Pan Dariusz i Pani Kasia, przywitali nas bardzo serdecznie. Pod czujnym okiem Pani Kasi, uczniowie zwiedzili szkółkę leśną, poznali czynności związane z pracą w szkole leśnej, zwiedzili Izbę Edukacyjną, przeszli najdłuższą ścieżką przyrodniczo-edukacyjną w nadleśnictwie. Na ścieżce zdobyli bogatą wiedzę o lesie, poznać wiele gatunków drzew, dowiedzieć się o ekosystemach i zachodzących w nich procesach. Dzięki tym spotkaniom nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jakie znaczenie ma LAS dla istnienia życia na Ziemi oraz jak ważna jest potrzeba ochrony i poszanowania jego zasobów.
Na zakończenie wycieczki odbyło się wspólne ognisko oraz zabawy ruchowe.
14-06-2018r. Wizyta w Galerii "Odrobina Kultury"
W dniu 14.06.2018r. Klasy I-III Szkoły Podstawowej wybrały się do galerii "Odrobina Kultury” w Bibliotece Miejskiej w Siemiatyczach. Uczniowie oglądali wystawę fotografii pt. „Metamorfozy” autorstwa Natalii Kwiek. Zdjęcia przedstawiają portrety w przyrodniczej scenerii, często nawiązującej do baśniowego świata. Piękne, kolorowe zdjęcia wzbudziły zachwyt i zainteresowanie dzieci.
18-06-2018r. Wycieczka do Warszawy
Rankiem 18 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, opiekunami i nauczycielami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pomimo dość wczesnej godziny wyjazdu nikt z uczniów nie narzekał na brak energii i zapału do zwiedzania.
Nasz pobyt w Warszawie rozpoczął się od zwiedzania ZOO. Była to niezwykła lekcja przyrody. Mogliśmy podziwiać zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów i środowisk. Pogoda nam sprzyjała, więc miło było spacerować alejkami ogrodu zoologicznego i podglądać życie zwierząt.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd ulicami Warszawy. Zobaczyliśmy najważniejsze miejsca stolicy m.in. Pałac Kultury i Nauki, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Trakt Królewski. O podziwianych z autokaru zabytkach opowiadali nam ciekawie przewodnicy.
Nie mogło również zabraknąć spaceru po Starym Mieście i odwiedzeniu jego najciekawszych miejsc.
Zwieńczeniem wycieczki było długo wyczekiwane zwiedzanie Stadionu Narodowego, który wywarł ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki, zarówno uczniach jak i rodzicach oraz nauczycielach.
Wycieczka okazała się dużym sukcesem. Zadowoleni i zmęczeni dniem pełnym wrażeń wróciliśmy do domu.
20-06-2018r. Wycieczka do punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Dnia 20 czerwca 2018 r. odbyła się wycieczka do punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wyjście realizowane było w ramach projektu ekologicznego "Młodzi Ekolodzy" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku. Jeszcze raz dziękujemy Paniom Dorocie i Kasi.
21-06-2018r. Akademia Bezpiecznego Puchatka
Dzień przed wakacjami odbyło się spotkanie na temat „Bezpieczne wakacje”, podczas którego przypomnieliśmy zasady bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku.
21-06-2018r. Rozstrzygnięcie konkursu "Śmieci segregujesz środowisko ratujesz"
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Śmieci segregujesz środowisko ratujesz” zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu ekologicznego „ Młodzi Ekolodzy”. Celem konkursu było kształtowanie świadomości potrzeby segregowania odpadów i poddawania ich recyklingowi, promowanie zachowań przyjaznych środowisku naturalnemu, pobudzenie inwencji twórczej w zakresie wykonywania prac plastycznych oraz rozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej.
22-06-2018r. Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018r.
22 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Od samego rana szkoła zapełniła się elegancko ubranymi dziećmi z rodzicami, trzymającymi w dłoniach bukiety kwiatów. W powietrzu wyczuwało się radość wymieszaną ze smutkiem związanym z faktem zakończenia roku szkolnego. Niektóre dzieci, rodzice oraz pracownicy ZSS mieli łzy w oczach... Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy otrzymali promocję do klas wyższych oraz życzymy powodzenia i dalszych sukcesów uczennicom Paulinie i Natalii, które opuściły mury naszej szkoły. Koniec roku to jednak nie tylko wzruszenie, ale przede wszystkim nagroda za całoroczny wysiłek. Uczniowie naszej szkoły bardzo mocno pracowali przez cały rok, osiągając bardzo wysokie sukcesy na miarę swoich możliwości. Teraz przed uczniami upragnione wakacje. Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym. Niech te wakacje będą pełne niezapomnianych wrażeń!