• Projekt "Młodzi ekolodzy"

•

W roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole realizowany jest projekt ekologiczny pod nazwą "Młodzi ekolodzy" współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Głównym celem projektu jest:

• rozwinięcie świadomości ekologicznej dotyczącej ochrony, poglądów, wyobrażeń o środowisku i jego zagrożeniach,

• zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania,

• kształcenie aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony środowiska,

• kształtowanie wiedzy na temat produkcji, uzdatniania, oczyszczania, oszczędzania wody oraz roli człowieka i jego wpływu na środowisko.

Podczas realizacji projektu uczniowie uczestniczyli w różnych formach zajęć:

"Las wokół nas"  - razem z Fundacją Czysta Ziemia chronimy środowisko. W prelekcji ekologicznej wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Temat został zrealizowany w trakcie dwóch spotkań. Celem prelekcji było  uświadomienie uczestnikom znaczenia lasów w życiu człowieka. Uwrażliwienie na dbanie o drzewa oraz zwierzęta żyjące w lasach, przypomnienie zasad recyklingu oraz jak postępować z elektrośmieciami. ogłoszony został również konkurs plastyczny pt. „Śmieci segregujesz - środowisko ratujesz”.

Wycieczka do Szkółki Gospodarczej w Wilanowie. Celem wycieczki było zdobycie wiedzy o lesie i jego ochronie.

Teatrzyk o tematyce ekologicznej. Celem obejrzanego spektaklu było uwrażliwienie dzieci na otaczający świat i środowisko naturalne oraz pokazanie im jak ważna jest segregacja śmieci, opieka nad zwierzętami i szanowanie zieleni.

Wycieczka do Przedsiębiorstwa Komunalnego/Zakładu Oczyszczania Miasta gdzie uczniowie zaobserwowali sposób odbioru surowców wtórnych, utrzymania i administracji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne dla miasta Siemiatycze.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Śmieci segregujesz środowisko ratujesz”. Celem konkursu było kształtowanie świadomości potrzeby segregowania odpadów i poddawania ich recyklingowi, promowanie zachowań przyjaznych środowisku naturalnemu, pobudzenie inwencji twórczej w zakresie wykonywania prac plastycznych oraz rozwijanie wyobraźni i ekspresji plastycznej.

„Wspólnie chrońmy środowisko”  - prelekcja na temat zanieczyszczeń powietrza, gleby, lasów. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, zapoznanie z problemem zanieczyszczenia i ochrony środowiska przyrodniczego oraz rozbudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska.