• Drodzy Rodzice!

Zachęcamy  do   zapoznania się z materiałami opracowanymi  przez zespół nauczycieli  naszej szkoły - Panie psycholog - Zalewską Dominikę i Katarzynę Klimiuk, Panią pedagog - Szyszko Sylwię oraz nauczycieli zajęć edukacyjno terapeutycznych – Panią Wiolettę Zalewską i Ernesta Krauze.

W tym szczególnym czasie, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, spędzicie ze swoimi dziećmi w domu sporo czasu. Nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach opracowują dla uczniów Karty pracy  do wykonania w domu, samodzielnie lub we współpracy z rodzicami.

Prosimy Was, drodzy rodzice, o zachęcenie dzieci do nauki w warunkach domowych. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który pomoże zorganizować naukę i zachęcić do niej dzieci, a także zadbać o bezpieczeństwo Waszych pociech w sieci.

smiley   Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Czasowa edukacja domowa nie zastąpi nauki w szkole. W tym czasie razem z dziećmi zajmijmy się aktywnościami edukacyjnymi dostępnymi w Internecie – dzięki temu dzieci mogą odkryć nowe zainteresowania lub powtórzyć wiadomości w przyjemny sposób.

Ważne:

• Warto zaplanować dzień – w miarę możliwości włączyć dzieci w czynności dnia codziennego;
          • Wyznaczamy konkretny czas przeznaczony na naukę – w tym czasie dziecko nie podejmuje innych aktywności, np. telewizja w tle, jedzenie itp.
          • Wyznaczamy miejsce, w którym odbędą się nasze domowe „zajęcia edukacyjne” – biurko z dostępem do komputera i odrobiną miejsca – aby móc wykonać prostą pracę plastyczną lub ćwiczenia fizyczne zgodnie z instruktażem;
          • Wspólnie z dzieckiem ustalamy „plan lekcji” na dany dzień – nie zapominamy o przerwach!Wyznaczamy dzieciom takie zadania, które mogą wykonać lub poćwiczyć samodzielnie – ten czas możemy wykorzystać na inne czynności w domu.

smiley   Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą/w warunkach domowych?

Po pierwsze i najważniejsze, rozmawiamy z dziećmi na temat obecnej sytuacji, informujemy, dlaczego szkoły są zamknięte i dlaczego ważne jest izolowanie się w domu. Dzieci czują się zdezorientowane i zaniepokojone podobnie jak my, zatem potrzebują informacji – to pomoże im opanować emocje. W sieci dostępne są liczne materiały i filmy tłumaczące dzieciom w sposób dla nich zrozumiały, czym jest koronawirus i jak się przed nim zabezpieczyć. Podajemy tutaj link do przykładowego materiału, który można obejrzeć wraz z dzieckiem i potem o tym porozmawiać:

Ważne:

• Tłumaczymy dzieciom, że okres zamknięcia szkół nie oznacza ferii, lecz stwarza okazję do uczenia się w nowy sposób – korzystając z Internetu czy komputera;
          • Dajemy dzieciom możliwość wyboru tych treści i aktywności, które ich najbardziej interesują;
          • Na początku wspólnie odkrywamy treści w Internecie, ale zachęcamy też dzieci do samodzielnego poszukiwania informacji na interesujące ich tematy, lub samodzielne ćwiczenie umiejętności, np. korzystając z gier edukacyjnych i edukacyjnych aplikacji na Android;
          • Chwalmy dziecko za wysiłek włożony w wykonywanie zadań i domową edukację.
          • Doceniajmy jego małe odkrycia i sukcesy – cieszmy się wspólną aktywnością związaną z nauką.

smiley   Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Ważne:

• Ustalmy z dzieckiem zasady korzystania z Internetu, dostosujmy je do wieku i możliwości dziecka;
          • Zasady powinny dotyczyć ilości czasu spędzanego w sieci oraz przeglądanych treści i stron;
          • Kontroluj treści, z jakimi styka się Twoje dziecko w sieci – w przypadku młodszych dzieci bądź przy nich, kiedy korzystają z Internetu;
          • Dużo rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat tego ile czasu spędza w Internecie i czym zajmuje się w sieci;

smiley   Ostrzegaj swoje dziecko przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu:

Ważne:

• Ucz ograniczonego zaufania wobec dostępnych w Internecie treści oraz napotkanych osób;
          • Miej kontrolę nad tym, z kim Twoje dziecko kontaktuje się online, np. za pośrednictwem komunikatorów;
          • Ucz dziecko ochrony własnej prywatności – dzieci nie powinny samodzielnie zamieszczać treści w Internecie, wiąże się to z różnymi niebezpieczeństwami;
          • Zachęcaj dziecko do tego, by rozmawiało z Tobą o wszystkim, co je zaniepokoiło, lub wprawiło w zły nastrój w związku z korzystaniem z sieci.