Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz mieli okazję zaprezentować własne umiejętności artystyczne przed szerszym gronem widzów: przedstawicielami organu prowadzącego szkołę, władz miasta, instytucji, służb mundurowych, urzędów, firm oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Wśród widowni nie zabrakło również przedszkolaków i uczniów siemiatyckich placówek edukacyjnych, wolontariuszy oraz wielu innych przyjaciół naszej szkoły, którzy aktywnie wspierają jej działalność nie tylko przekazując 1,5% podatku dochodowego, lecz także chętnie spędzając z nami czas.
Celem corocznego spotkania pod hasłem „Integracja przez teatr” jest prezentacja dorobku artystycznego uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz ukazanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnej jako twórców kultury i sztuki.
Tym razem zaprezentowaliśmy wszystkim gościom przedstawienie pt.: ”Prezenty ukryte w naszych sercach”. Wraz z tą magiczną sztuką wprowadziliśmy widzów w świat baśni Andersena, nad którymi królowała najpiękniejsza i najważniejsza dla nas opowieść – o narodzinach Pana Jezusa. Podążaliśmy za słowami głównego bohatera „w bajkach dobro nad złem zwyciężyło, a w ubogiej stajence Boże Dziecię się poradziło”. Pięknie recytowanym wypowiedziom młodych aktorów wtórowała przepiękna, klimatyczna muzyka. Na naszej scenie nie mogło też zabraknąć wesołego tańca kolorowych skrzatów, Mikołaja i roztańczonych reniferów. Jak na prawdziwą świąteczną opowieść przystało wśród pojawiających się postaci znaleźli się Trzej Królowie, pasterze oraz Święta Rodzina. Do ubogiej stajenki przybyły także góralki, które wraz z pastuszkami wykonały przepiękny układ taneczny do muzyki „Pastorałka od serca do ucha”.
Na pięknie udekorowanej scenie nie mogło również zabraknąć wielu efektów specjalnych takich jak: zmieniające się oświetlenie, kolorowe bańki czy sypiący śnieg. Wywołały one zaskoczenie i uśmiech na twarzach najmłodszych widzów oraz pozwoliły wszystkim przenieść się choć na chwilę w świat baśni- pełen magii i czarów.
Terapia przez teatr jaka została wykorzystana podczas przygotowań do przedstawienia nie sprowadza się jedynie do przygotowań i prezentacji spektaklu, ale zawiera także techniki usprawniania dykcji i wyrazistości wypowiedzi i ćwiczenia ruchowe, taneczne oraz rozwija u naszych wychowanków umiejętność samokontroli. Zastosowanie wielu różnorodnych form pracy nie tylko uatrakcyjnia proces terapeutyczny w naszej szkole, lecz także pobudza gotowość naszych uczniów do podejmowania działań na miarę swoich indywidualnych możliwości.
Według nas - nauczycieli i pracowników szkoły - udział naszych podopiecznych w tego typu przedsięwzięciach, staje się dla nich szansą na zmianę jakości życia, podniesienie poczucia własnej wartości, jak też postrzegania ich w środowisku lokalnym. Ponadto, co najważniejsze, wywołuje uśmiech na ich twarzach, a radość i dumę w sercach.