• Historia szkoły

        smiley     Od 1999 roku grupa rodziców i nauczycieli, założycieli Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, Oddział Terenowy w Siemiatyczach  zabiegała o utworzenie zorganizowanej opieki edukacyjnej dla dzieci niepełnosprawnych, przebywających w domach rodzinnych, a objętych  dotychczas wyłącznie nauczaniem indywidualnym. W marcu 2000 roku dzięki staraniom stowarzyszenia i przychylności Starostwa Powiatowego w  Siemiatyczach, przy Szkole Podstawowej przy Państwowym Prewentorium Przeciwgruźliczym w Bacikach Średnich w zaadaptowanym i wynajętym od prewentorium budynku, powstał Oddział Szkolno - Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Na początku do oddziału uczęszczało 8 dzieci z miasta Siemiatycze. To właśnie ten oddział należy uznać za zaczątek obecnej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach – Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach

        smiley     Kolejny splot wydarzeń:

        • Przekształcenie dawnego Prewentorium Przeciwgruźliczego w Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci i Młodzieży w  Bacikach Średnich;
        • Przejściowy brak pacjentów w SP ZOL;
        • Brak własnej siedziby oddziału szkolno-rehabilitacyjnego i całej szkoły;
        • Duże koszty wynajmu budynku w którym mieścił się oddział szkolno-rehabilitacyjny i cała szkoła;
        • W końcu również, brak możliwości przedłużenia umowy na wynajem budynku podyktowały konieczność poszukiwania lokalu pod działalność oddziału dla dzieci niepełnosprawnych. W dniu 8 marca 2002r. za akceptacją Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach Dyrekcja szkoły zwróciła się z wnioskiem do Centrali Banku PEKAO SA w Warszawie o przekazanie w darowiźnie budynku usytuowanego przy ul. Pałacowej w Siemiatyczach.

        smiley      Dzięki wspaniałomyślności zarządu Centrali Banku w Warszawie oraz pomocy bardzo zaangażowanych ludzi, Pracowników, Zarządu oraz Prezes banku marzenie stało się rzeczywistością. W sierpniu 2002 roku Zarząd Banku podjął decyzje o przekazaniu budynku na cele oświatowo-wychowawcze szkoły. Rada Powiatu Siemiatyckiego poparła decyzję o przyjęciu darowizny. 25 września podpisano akt notarialny. Pozyskanie własnej siedziby szkoły, umiejscowienie jej w Siemiatyczach, dało możliwość utworzenia pierwszej w powiecie szkoły specjalnej dla dzieci niepełnosprawnych mieszkających w domach rodzinnych, a dojeżdżających na zajęcia w systemie dziennym. Uroczystego otwarcia budynku dokonano w mikołajkowy dzień 2002 roku. W ciągu miesiąca budynek wyremontowano i przystosowano do potrzeb dzieci niepełnosprawnych tylko i wyłącznie z przekazanych darowizn finansowych oraz rzeczowych. Dzięki ogromnej życzliwości wielu osób oraz zaangażowaniu całej kadry szkoły dzieci mogły rozpocząć naukę w nowym budynku.

         

                                        

         

        smiley     I tak, 30 czerwca 2003 roku miała miejsce bardzo ważna chwila. Na mocy Uchwały Nr VIII/54/03 – założono Szkołę Podstawową Specjalną w Siemiatyczach, natomiast Szkołę Podstawową Specjalną w Bacikach Średnich przekształcono w Filię Szkoły Podstawowej Specjalnej w Siemiatyczach przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. 

        smiley      W szybkim tempie rosła liczba uczniów. Przybywali do szkoły uczniowie z poszczególnych gmin powiatu siemiatyckiego. Dzieci mogły uczęszczać do szkoły dzięki dojazdom i opiece zorganizowanej w kolejnych latach przez Wójtów poszczególnych gmin, tj. Miasta i Gminy Siemiatycze, Gminy Dziadkowice, Gminy Drohiczyn, Gminy Nurzec oraz Gminy Mielnik. 

        smiley       Następnie zaistniała potrzeba utworzenia Gimnazjum. Z dniem 1 września 2005 roku założono:

        • na mocy Uchwały Nr XXI/144/05 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 22 kwietnia 2005 Gimnazjum Specjalne w Siemiatyczach;
        • na mocy Uchwały Nr XXIII/163/05 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 30 sierpnia 2005 roku Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach.

        Od tej chwili placówka zaczęła funkcjonowanie jako Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, w którego skład wchodzą trzy jednostki organizacyjne:

        • Szkoła Podstawowa Specjalna w Siemiatyczach;
        • Filia Szkoły Podstawowej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich;
        • Gimnazjum Specjalne w Siemiatyczach.

        smiley     W związku z systematycznym zwiększeniem liczby uczniów, siedziba szkoły na Pałacowej stała się zbyt mała. Rozpoczęto starania o poszerzenie bazy lokalowej szkoły. Na wniosek Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców rozważano rozbudowę budynku przy Pałacowej 16, następnie adaptację poddasza oraz wynajem pomieszczeń w ZDZ. W 2010 roku Zarząd Powiatu wyraził zgodę na tymczasowy wynajem jednego pietra budynku Nadbużańskiej Szkoły Wyższej, a następnie kontynuację najmu całego obiektu od dnia 01 lutego 2012r.

        smiley     W czerwcu 2011 roku organ prowadzący szkołę, rozumiejąc potrzebę zapewnienia uczniom niepełnosprawnym lepszych warunków edukacji i terapii podjął decyzje o adaptacji części Segmentu C Zespołu Szkół w Siemiatyczach na potrzeby szkoły specjalnej. Prace adaptacyjne rozpoczęto na początku 2012 roku. 27 lipca 2012 roku oddano do użytku cześć segmentu C pod potrzeby naszej placówki. Na realizację zadania o nazwie „Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania segmentu C Zespołu Szkół w Siemiatyczach".

        smiley     I tak rok szkolny 2012/2013 rozpoczęty został w nowoczesnym budynku, umiejscowionym przy ul. Tadeusza Kościuszki. Przeniesienie do nowej siedziby szkoły upamiętniono wspólnym posadzeniem symbolicznego drzewka.

        smiley      2 stycznia 2013 roku z chwilą przekazania Segmentu C w trwały zarząd Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach szkoła stała się w pełni gospodarzem obiektu.

        smiley      Przez 10 lat działalności placówka została wyposażona od podstaw w meble, sprzęt gospodarczy, sprzęt audiowizualny i biurowy, elektroniczny, informatyczny, wyposażenie stołówki, plac sportowo-rehabilitacyjny oraz wszystko co jest niezbędne do bieżącego funkcjonowania. Przede wszystkim zostały zapewnione specjalistyczne pomoce, które pozyskano lub zakupiono m.in. z:

        • Przekazanych przez instytucje lub osoby prywatne darowizn rzeczowych i finansowych;
        • Fundacji dr. Mariana Kantona, Fundacji Bre Banku oraz Narodowego Banku Polskiego;
        • Środków finansowych w ramach stałej współpracy z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach – stowarzyszenia działającego przy szkole;
        • Darowizny z TV Polsat w ramach akcji „Reklama dzieciom” - fachowe oprzyrządowanie komputerowe wspomagające komunikację wychowanków niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo;
        • Projektu „Wyposażenie świetlic wiejskich” w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich;
        • Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską - nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne ułatwiające kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – o wartości ponad 300 tys.
        • kilkakrotnie w ramach złożonych wniosków o środki finansowe pochodzące z rezerwy subwencji oświatowej MEN;
        • Projektu „Poznajemy świat” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

        smiley     Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły w roku szkolnym 2004/2005 było otrzymanie certyfikatu „Szkoła z klasą” odebranego w Pałacu Prezydenckim z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

        smiley     Pomoc wielu życzliwych Osób, Rodziców, Organu Prowadzącego oraz wspólna praca i zaangażowanie Dyrekcji i Kadry szkoły umożliwiło stworzenie warunków, które dają uczniom szansę rozwoju zgodnie z ich indywidualnymi możliwościami i predyspozycjami.

        smiley      W chwili obecnej Zespól Szkól Specjalnych w Siemiatyczach obejmuje edukacją, terapią, rewalidacją, wychowaniem i opieką ponad 70 uczniów.